Register modal

Grudzień to czas strojenia choinki, wysyłania kartek świątecznych i przygotowań do kolacji wigilijnej. Odbywa się to nie tylko w naszych domach, ale i firmach. Część z tych wydatków może być kosztem uzyskania przychodu!

Kartki świąteczne to koszt uzyskania przychodu

Kartki świąteczne dla kontrahenta? Firmy decydują się często na wyrażenie wdzięczności za współpracę i dbają o podtrzymanie dobrych relacji handlowych poprzez symboliczne gesty takie, jak np. wysyłka kart świątecznych.

Czy zakup gotowych bądź też wykonanie partii na zamówienie z np. firmowym logo może stać się kosztem firmy? Jak najbardziej. Wpisują się na dobre do grupy firmowych kosztów świątecznych.

Kup ozdoby świąteczne

Zakup choinki i ozdób świątecznych to także pomysły na koszty firmowe. Oczywiście trzeba zachować umiar. Trudno będzie uzasadnić związek pomiędzy drogimi ekskluzywnymi bombkami z autografem Lewandowskiego a uzyskiwaniem przychodów ze sprzedaży karmy dla zwierząt…

Przy tego typu zakupach trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę – kosztem nie będą zakupy ozdób do firmy, która jest prowadzona we własnym mieszkaniu!

Przedsiębiorca, który nie przyjmuje klientów w swoim biurze i nie posiada żadnych pracowników również będzie miał problem z uzasadnieniem zakupu chociażby świątecznego drzewka.

Dekoracje a koszty firmowe.

firmowe kartki świąteczne i świąteczne upominki

Spotkanie opłatkowe dla pracowników

Ten wydatek należy niewątpliwie do największych. Przez lata fiskus sprzeczał się z podatnikami o to, czy wydatki na wigilię pracowniczą są zasadne i mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, czy też nie. Obecna praktyka pozwala na zaliczanie ich do kosztów firmowych, z wyłączeniem wydatków na napoje alkoholowe.

3 sposoby na konsumpcyjne koszty firmowe.

Świąteczne upominki w kosztach firmy

Drobne upominki można zaliczyć do kosztów firmowych, pod warunkiem, że nie jest to alkohol lub np. kosze z ekskluzywnymi zestawami spożywczymi. Istotne jest też zamieszczenie na prezencie logo firmy, dzięki któremu zyskuje on charakter reklamowy.

Koszty reprezentacji i reklamy – co można księgować?

Chcesz rozliczać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.