Split payment – na czym polega i kogo dotyczy?
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności – czym dokładnie jest i jakie obowiązki nakłada na przedsiębiorców? Od kiedy zaczyna obowiązywać? Kogo dotyczy split payment, dla kogo jest dobrowolny, a dla kogo – obowiązkowy? Wszystkiego dowiesz się od inFakt.
Co to jest split payment?
Split payment to mechanizm płatności za faktury, po zastosowaniu którego kwota VAT wpłynie na konto VAT, a kwota netto – na rachunek rozliczeniowy.
Co to jest bankowy rachunek VAT?
Bankowy rachunek VAT, to rachunek zakładany do każdego rachunku rozliczeniowego. Na nim będzie gromadzona kwota VAT.
Czy split payment będzie obowiązkowy?
Nie będzie obowiązku stosowania split payment. Decyzja o tym, czy wykorzystać tę instytucję należy do nabywcy towarów lub usług.
Od kiedy będzie można stosować split payment?
Split payment będzie można stosować od dnia 1 lipca 2018 r.
Wypróbuj nas za darmo
Załóż konto w programie umożliwiającym szybkie wystawianie faktur, samodzielne prowadzenie księgowości ze wsparciem księgowej lub prowadzenie jej przez dedykowaną, realną księgową.
Jakie są zalety split payment?
- – brak odpowiedzialności solidarnej,
- – brak dodatkowego zobowiązania podatkowego,
- – bonus za zapłatę przed terminem,
- – przyspieszony zwrot VAT.
Jakie są wady split payment?
- – większa ilość danych w komunikacie przelewu
- – ograniczony dostęp do środków na rachunku VAT
- – wymagana zgoda naczelnika US na inne wykorzystanie środków z rachunku VAT.
Na co można przeznaczyć środki z rachunku VAT?
Można je przeznaczyć np. na opłacenie swojego podatku VAT do US czy uregulowanie VAT-u swojemu kontrahentowi na jego rachunek VAT.
Dowiedz się więcej:
Split payment – czy będzie dobrowolny? Q&A
Czy mechanizm podzielonej płatności będzie korzystny dla przedsiębiorcy?
Ministerstwo Finansów w przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje pewne zachęty dla przedsiębiorców, którzy dobrowolnie zechcą wykorzystać mechanizm podzielonej płatności. W poniższym artykule sprawdzę, czy propozycje są rzeczywiście korzystne dla przedsiębiorców.
Blog inFakt7 pytań o split payment
Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu zapowiada wejście w życie tzw. split payment czyli mechanizmu podzielonej płatności. W poniższym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tego tematu.
Blog inFakt13 pytań o bankowy rachunek VAT
Bankowy rachunek VAT to rachunek, który banki będą miały obowiązek założyć dla każdego otwartego rachunku rozliczeniowego z chwilą wejścia w życie przepisów wprowadzających instytucję split payment (mechanizm podzielonej płatności). W dzisiejszym wpisie przybliżam tematykę związaną z tym rachunkiem.
Blog inFaktSplit payment a zwrot podatku
Planowane wprowadzenie w Polsce mechanizmu split payment niesie ze sobą wiele pytań i niejasności. Jednym z tematów, które elektryzują przedsiębiorców oraz księgowych jest to, na jakie konto przy jego zastosowaniu wpłynie zwrot podatku.
Blog inFaktSplit payment – zmiany od 2018 r. Q&A
Na czym polega odpowiedzialność solidarna?
W wielu miejscach, w ustawach podatkowych pojawiają się regulacje zgodnie z którymi na określony w ustawie podmiot nakładana jest odpowiedzialność solidarna. W dzisiejszym wpisie kilka informacji na ten temat.
Blog inFaktSplit payment póki co tylko dla chętnych
Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności na razie będzie dobrowolny. Jednak Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie split payment obowiązkowego w branżach, w których stosowany jest mechanizm odwrotnego obciążenia.
Blog inFaktRaport inFakt: Zmiany prawne w 2018 – co sądzą o nich księgowi?
Split Payment i JPK to dwa rozwiązania prawne, które w 2018 roku wzbudzają największe emocje – wynika z badania inFaktu przeprowadzonego wśród księgowych. Ponad połowa nie potrafi określić, czy zmiany prawne w Polsce idą w dobrym, czy złym kierunku.
Blog inFaktSplit payment wśród zmian w przepisach 2018 – o czym trzeba wiedzieć?
Nowe wzory deklaracji VAT od 1 lipca 2018
Prace nad mechanizmem podzielnej płatności tzw. split payment, które nakładają na banki obowiązek wdrożenia rachunków VAT do 30 czerwca 2018, powodują obowiązek zaktualizowania deklaracji VAT. W dzisiejszym artykule omówię projekt Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2018 roku, który określa nowe wzory deklaracji VAT.
Blog inFaktDobrowolność split payment – jak to będzie wyglądać w praktyce?
Z dniem 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy staną przed dylematem, czy skorzystać ze split payment, czy też nie. We wpisie wyjaśniam, co oznacza dobrowolność split payment oraz czy rzeczywiście przedsiębiorcy będą mieć jakikolwiek wybór.
Blog inFaktSplit payment – jakie zmiany czekają VAT-owców od 2018 roku?
W nowym roku czekają nas kolejne zmiany dotyczące ustawy o VAT mające na celu poprawę ściągalności tego podatku. Jeden z projektów to mechanizm split payment, czyli podzielona płatność, który zakłada rozbicie kwoty netto i kwoty podatku VAT. Split payment ma na celu ograniczenie nadużyć już na etapie zawarcia transakcji, a co za tym idzie -zwiększenie wpływów do budżetu państwa.
Blog inFaktinFakt w mediach: Split payment
Doradca podatkowy inFakt, Magda Sławińska-Rzemek omawia split payment i inne zmiany prawne w 2018 r. dla serwisu Newseria.
Blog inFaktSplit payment – ułatwienie czy utrudnienie przedsiębiorczości?
Już 1 lipca 2018 roku wchodzi w życie mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności za faktury w obrocie między przedsiębiorcami. Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian w prawie dla przedsiębiorców w tym roku. Eksperci wskazują, że chociaż stosowanie tego rozwiązania nie jest obowiązkowe, to jednak w praktyce takiej dobrowolności może nie być.
Split payment – czy na pewno dobrowolny?
Mechanizm split payment to jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian w prawie dla przedsiębiorców w 2018 roku. Eksperci z firmy inFakt wskazują, że chociaż stosowanie tego rozwiązania nie jest obowiązkowe, to jednak w praktyce takiej dobrowolności może nie być.
Split payment – czyli mechanizm utrudniania przedsiębiorczości?
Już 1 lipca wchodzi w życie mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności za faktury w obrocie między przedsiębiorcami. Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian w prawie dla przedsiębiorców w 2018 roku. Chociaż stosowanie tego rozwiązania nie jest obowiązkowe, to jednak w praktyce takiej dobrowolności może nie być.
wirtualnemedia.pl