Jaki jest termin na zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego i ile wynosi grzywna za niezgłoszenie?

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego i jego późniejsze wyrejestrowanie to obowiązek, który wynika bezpośrednio z ustawy zdrowotnej – uchylając się od niego, przedsiębiorca naraża się nawet na karę grzywny. Warto pamiętać, że takie zgłoszenie nie oznacza, że zapłacimy wyższą składkę. 

7 dni na zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna swoją działalność, musi w ciągu 7 dni od rejestracji w CEiDG zgłosić się do ZUS i zarejestrować jako osoba ubezpieczona.

Wypełniamy wówczas formularz ZUS ZUA (jeśli podlegamy ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu) lub ZUS ZZA (jeśli podlegamy tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). Jeśli jesteśmy rodzicami, możemy od razu dokonać zgłoszenia zdrowotnego członka rodziny osoby ubezpieczonej – na druku ZUS ZCNA.

Różnice między ubezpieczeniem chorobowym a zdrowotnym

Ubezpieczenie dziecka prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego

Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami od dłuższego czasu, a dziecko dopiero przyszło na świat, pamiętajmy o zgłoszeniu go do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od otrzymania numeru PESEL noworodka.

Za członka rodziny uważa się w tym przypadku:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku.

Ulga na dziecko w PIT

Kara grzywny za niedopełnienie obowiązków rejestracyjnych

Przedsiębiorca, który nie dopełnia obowiązków rejestracyjnych dotyczących zgłoszenia i wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego, może być ukarany grzywną.

Chcesz rozliczać swoją działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Wystaw e-fakturę przez stronę www lub aplikację na smartfon. Zajmie Ci to minutę.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt ułatwi Ci wybór księgowej lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.