Jakie dane firmy można zaktualizować online przez CEiDG i jak to zrobić krok po kroku?

Przedsiębiorca, który zakłada działalność gospodarczą zobowiązany jest do złożenia wniosku CEiDG-1 w celu rejestracji firmy, zgłoszenia się do ubezpieczeń w ZUS oraz złożenia formularza VAT-R w celu rejestracji jako czynny podatnik VAT. Od teraz jest to łatwiejsze! Zgłoszenie do ZUS oraz aktualizacja niektórych danych możliwa jest już na wniosku CEiDG-1! O tym jakie formularze ZUS możemy złożyć wraz z wnioskiem CEiDG-1 przeczytacie poniżej.

Jak było przed zmianą?

Jeszcze nie tak dawno przedsiębiorca, który zakładał działalność zobligowany był do złożenia trzech formularzy w trzech różnych urzędach, a mianowicie do złożenia:

 • wniosku CEiDG-1 w urzędzie gminy/miasta,
 • zgłoszenia do ubezpieczenia w ZUS,
 • zgłoszenia do VAT na wniosku VAT-R w odpowiednim urzędzie skarbowym (dobrowolne).

Wyglądało to w ten sposób, że osoba, która rozpoczynała prowadzenie działalności gospodarczej na początku składała wniosek rejestracyjny CEiDG-1 w urzędzie gminy/miasta. Dane z formularza przekazywane były do urzędu skarbowego (wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym) oraz do ZUS. ZUS na podstawie przesłanych dokumentów sporządzał zgłoszenie płatnika, czyli powszechnie nam znany ZUS ZFA. Następnie przedsiębiorca miał obowiązek dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności.

Jak wypełnić deklarację ZUS ZUA / ZUS ZZA?

Ekran, pisak i dokument

Jak jest teraz?

Od 20 maja 2017 r. przedsiębiorca, który dokonuje założenia działalności gospodarczej na wniosku CEiDG-1 ma możliwość dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS w momencie składania wniosku rejestracyjnego. W tym celu wystarczy na wniosku CEiDG-1  w punkcie 12 zaznaczyć odpowiednie pole obok danego dokumentu, który będziemy składać wraz z wnioskiem CEiDG-1. Niezbędne jest oczywiście załączenie odpowiedniego formularza ZUS do wniosku, w przeciwnym wypadku mamy 7 dni czasu na przekazanie tych dokumentów do ZUS.

W związku z wprowadzonymi zmianami portal CEiDG udostępnił nowy wzór wniosku CEiDG-1. Formularz ten został uzupełniony o pozycje, w których można zaznaczyć odpowiedni dokument ZUS, który załączamy do wniosku.

Poniżej przedstawiamy sekcję formularza w formie papierowej i elektronicznej.

CEiDG zmiany

CEIDG online

Jakie dokumenty możemy od teraz złożyć w urzędzie gminy/miasta?

Od 20 maja 2017 r. w wyniku zmiany przepisów przedsiębiorca wraz ze złożeniem wniosku CEiDG-1 może złożyć w urzędzie gminy/miasta następujące dokumenty:

 • ZUS ZUA – Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej,
 • ZUS ZZA – Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych,
 • ZUS ZCNA – Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego,
 • ZUS ZIUA – Zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej,
 • ZUS ZWUA – Wyrejestrowanie z ubezpieczeń.

Dane z powyższych dokumentów będą przekazywane do ZUS. Za dzień zgłoszenia do ubezpieczenia lub dokonania zmiany przyjmuje się dzień złożenia wniosku CEiDG-1. W sytuacji, gdy przedsiębiorca do wniosku CEiDG-1 nie załączy odpowiedniego formularza ZUS to będzie musiał przekazać te dokumenty do ZUS w ciągu 7 dni od dokonania zmiany.

Wprowadzona zmiana to ułatwienie dla wielu przedsiębiorców. Od teraz przedsiębiorca, który zakłada działalność może od razu dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń podczas składania wniosku rejestracyjnego CEiDG-1. W praktyce przedsiębiorca zaoszczędzi swój czas, ponieważ już na początku odwiedzi jeden urząd mniej 🙂

Sprawdź jak założyć działalność – instrukcja krok po kroku

Zmiana danych w ZUS

Przedsiębiorca, który posiada już działalność gospodarczą również skorzysta na zmianie przepisów. Będzie on mógł w urzędzie gminy/miasta dokonać zmiany zgłoszonych już wcześniej danych.

Nowe przepisy pozwalają również na zgłoszenie członków rodziny przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie formularza ZUS ZCNA, który stanowi załącznik do wniosku CEiDG-1.

Niestety przedsiębiorca nadal będzie musiał dokonywać pewnych zmian bezpośrednio w ZUS. Dane dotyczące tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania nadal trzeba będzie zgłaszać w ZUS.

Jak skorygować deklaracje ZUS ZUA i ZUS ZZA?

Wprowadzona zmiana nie obejmuje zgłoszenia pracowników

Zasady zgłaszania do ubezpieczeń zostały na chwilę obecną zmienione tylko dla przedsiębiorców. Osoba prowadząca firmę, która zatrudnia pracowników, dokonuje zgłoszenia do ubezpieczeń zleceniobiorców lub osoby współpracujące w dalszym ciągu zobowiązana jest do zgłaszania ich w ZUS na odpowiednich dokumentach.

Jak wyglądają formalności w ZUS przy zatrudnieniu pracownika?

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo

 • Przekonaj się, jak proste jest wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach.
 • Dodatkowo otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów na infolinii.
 • Wypróbuj również naszą wielokrotnie nagradzaną aplikację mobilną.
 • A gdy Twoje potrzeby wzrosną –  rozpocznij współpracę z księgową.

Załóż konto

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.