Zapłać ZUS jeszcze w grudniu i odlicz składę zdrowotną, omijając Polski Ład

Mateusz Boguszewski

Projekt ustawy podatkowej Polskiego Ładu znosi możliwość odliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorcę. Jest w nim pewna luka, która sprawia, że opłacenie grudniowej składki ZUS jeszcze w grudniu 2021 r. pozwoli odliczyć składkę zdrowotną na starych zasadach i oszczędzić 328,78 zł.

Zgodnie z projektem przepisów podatkowych z pakietu tzw. Polskiego Ładu od przyszłego roku zniknie możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku na dotychczasowych zasadach. Projekt znajduje się obecnie na biurku prezydenta, jest to ostatni krok do wejścia w życie nowych przepisów już za niespełna 2 miesiące (od 1 styczia 2022 r.).

Składka zdrowotna – oszczędź 328,78 zł, płacąc jeszcze w tym roku

Podatnicy już teraz szukają możliwości obejścia nowych przepisów i zminimalizowania ich wpływu na obciążenia składkowo podatkowe. Jednym z nich może być wcześniejsza zapłata składek ZUS za grudzień 2021 roku.

Termin zapłaty składek ZUS dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników w obecnym stanie prawnym to 10 dzień kolejnego miesiąca. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uregulować składki wcześniej. Taki zabieg może umożliwić odliczenie od podatku składki zdrowotnej za grudzień na starych zasadach.

Jak obecnie odliczane są składki zdrowotne od podatku?

Z uwagi na fakt, że składki odliczane są w dacie ich faktycznej zapłaty, jeśli zapłacimy je w przyszłym roku, nie będzie takiej możliwości. Warto zatem przemyśleć, czy nie przyspieszyć zapłaty składek za grudzień i opłacić je przed końcem roku, aby odliczyć część składki zdrowotnej od podatku.