Jakie formularza są potrzebne, żeby założyć działalność gospodarczą i kiedy trzeba zostać czynnym podatnikiem VAT?


27 lipca 2015 2 min. czytania

Na łamach naszego bloga wielokrotnie pisaliśmy o zaletach wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Dziś w Szybkiej poradzie księgowej pokrótce przybliżamy jakich formalności wymaga założenie własnej firmy.

Zakładanie firmy – konieczne formularze

Przy zakładaniu nowej firmy istotne jest  dokonanie trzech czynności – dwie z nich są obowiązkowe, a jedna opcjonalna. Przyszły przedsiębiorca zobligowany jest przede wszystkim do złożenia wniosku o wpis do CEIDG w urzędzie miasta lub gminy. Służy temu formularz CEIDG-1.  Niezbędna jest również rejestracja w ZUS-ie jako płatnik składek na formularzu ZUS ZUA lub ZZA

Czy zostać vatowcem?

Obowiązkiem opcjonalnym, który dotyczy tylko niektórych działalności, jest rejestracja VAT (na formularzu VAT-R) w urzędzie skarbowym. To nieuniknione jeśli przedsiębiorca planuje prowadzić sprzedaż nakazującą rejestrację jako czynny podatnik VAT (m.in. sprzedaż alkoholu, papierosów, metali szlachetnych). 

Zanim jednak przedsiębiorca uda się z wypełnionymi formularzami do odpowiedniego urzędu, musi podjąć kilka istotnych decyzji, które będą miały wpływ na dalszą działalność. O jakich decyzjach mowa? Sprawdźcie w inFakt TV:

Załóż firmę z inFaktem!

O formalności związane z założeniem nowej firmy nie trzeba jednak dbać na własną rękę. Można to powierzyć księgowym z inFaktu. Wygodna usługa zakładania firmy to:

  • Doradztwo z zakresu zakładania firmy
  • Zakładanie firm na terenie całego kraju
  • Reprezentacja przedsiębiorcy przed urzędami miast i gmin, urzędami skarbowymi i ZUS-em
  • Obsługa księgowa przez 60 dni za darmo!

Masz dodatkowe pytania związane z zakładaniem firmy? Zostaw je w komentarzu lub skontaktuj się z naszymi księgowymi: info@infakt.pl 

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu