Kiedy trzeba zapłacić cło i VAT przy imporcie z Chin? Czym jest ISZTAR – system do taryf celnych?


26 marca 2016 4 min. czytania

Wśród polskich firm kwitnie import towarów z chińskiego rynku. Sprzymierzeńcem takich transakcji jest oczywiście coraz prostsze i wygodniejsze kupowanie drogą internetową. Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na zakup z Chin, powinien poznać obowiązujące zasady.

Oferta handlowa, której nie da się zlekceważyć

Sporą grupę przedsiębiorców od zakupów w Chinach wciąż odstraszają obawy o jakość sprowadzanych produktów, bariera językowa czy też formalności temu towarzyszące. Ogólna tendencja jest jednak odwrotna, jako że z roku na rok rośnie liczba firm eksplorujących rynek. Według różnych wyliczeń ich liczba sięga nawet ponad 20 tysięcy.

Źródła tej popularności należy upatrywać w bardzo atrakcyjnych cenach produktów „Made In China” oraz ich szerokim asortymencie (co tu dużo ukrywać – obojętne przejście obok gigantycznej chińskiej oferty handlowej jest praktycznie niewykonalne).

Sprowadzenie konkretnego towaru nierozerwalnie wiąże się jednak z koniecznością dopełnienie pewnych formalności, a także w pewnych wypadkach zapłaty podatków oraz cła.

Odprawa celna wymaga właściwych dokumentów

Kiedy mówimy o zakupie z Chin, posługujemy się zwrotem „import towarów”. To nic innego, jak sprowadzenie do Polski towaru spoza granic Unii Europejskiej. Zanim jednak produkt trafi w ręce polskiego przedsiębiorcy, musi przejść szereg różnorodnych procedur.

Na czoło wysuwają się te związane z odprawą celną. Do odpowiedniego rozliczenia wymagane są m.in. faktura wystawiona przez chińskiego kontrahenta, dokument SAD potwierdzający opuszczenie przez towar terytorium Chin, specyfikacja towarowa. Konieczna jest też deklaracja celna, w której nadawca określa zawartość przesyłki oraz jej wartość.

Warto spróbować zabezpieczyć się przed brakiem odpowiednich dokumentów, informując sprzedawcę, jakie dokumenty powinien dostarczyć wraz z towarem. Wszelkie nieprawidłowości mogą bowiem bardzo opóźnić dotarcie przesyłki.

Zakup z Chin – z czym to się wiąże?

Wysokość stawki celnej zależy od towaru

Wraz z całą transakcją polski przedsiębiorca może zostać zobligowany do zapłaty cła oraz podatku. Konieczność opłacenia cła pojawia się w kontekście większości importowanych towarów. To, ile wynosi stawka, zależy już od konkretnej rzeczy.

Przykładowo: stawka celna dla laptopów, aparatów cyfrowych czy też telefonów komórkowych wynosi 0%. Stawki celne reguluje europejski system TARIC, którego polskim odpowiednikiem jest ISZTAR. Niestety poszukiwanie odpowiedniej taryfy z ich pomocą jest bardzo skomplikowane.

Wraz z ewentualnym cłem przedsiębiorcy najpewniej przyjdzie zapłacić również podatek (najczęściej w standardowej wysokości 23%).

Cło i VAT – kiedy jest możliwe zwolnienie z zapłaty?

Istnieje szansa skorzystania ze zwolnienia z zapłaty należności celnych. To opcja jest możliwa w odniesieniu do towarów o niewielkiej wartości. Zwolnienie nie ma zastosowania dla wyrobów alkoholowych, perfum i wód toaletowych oraz wyrobów tytoniowych.

Przedsiębiorca ma również możliwość, żeby nie zapłacić podatku VAT w związku z importem towaru z Chin. Warunkiem jest niska wartość towaru. Nie ma to zastosowania dla towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Za rozliczenie VAT nie odpowiada sprzedawca, ale nabywca towaru

Oczywiście, zakup z Chin wymaga odpowiedniego rozliczenia pod kątem podatku VAT. W kontekście importu towaru sytuacja jest o tyle specyficzna, że zwyczajowa zasada, iż ten obowiązek spoczywa na sprzedawcy, zostaje odwrócona. Co za tym idzie, to nabywca musi zadbać o rozliczenie podatku VAT.

Robi się to na podstawie PZC i SAD. Za podstawę opodatkowania przyjmuje się tu tzw. wartość celną. Jako wartość celną należy rozumieć cenę powiększoną o dodatkowe koszty (choćby transport) i cło.

Dla importu towaru z państwa niezrzeszonego w Unii Europejskiej obowiązek podatkowy powstaje zwyczajowo w momencie powstanie długu celnego. W ciągu 10 dni od chwili zawiadomienia przez służbę celną o wysokości kwoty do zapłaty, firma musi wpłacić podatek.

Odliczenie VAT możliwe jest za okres rozliczeniowy, w którym przedsiębiorca dostał dokument celny lub w kolejnych dwóch okresach rozliczeniowych. Konieczne jest wykazanie transakcji w deklaracji VAT-7 lub VAT-7D.

Zakup towarów spoza UE a zwolnienie z VAT

O odpowiednie rozliczenie importu usług musi zadbać także firma zwolniona z VAT.

Podatnik zwolniony z VAT a zakup towarów z Unii Europejskiej

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Masz pytania? Zostaw nam wiadomość. Do dyspozycji jest także adres info@infakt.pl.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu