Zakup kradzionego auta oznacza korektę amortyzacji i kosztów


23 listopada 2015 3 min. czytania

Kupiłeś auto, księgowałeś koszty, amortyzację i … okazało się, że samochód jest kradziony, a Ty musisz wyksięgować wszystkie koszty wstecz? Jak uniknąć korekty amortyzacji i kosztów eksploatacji?

Amortyzacja samochodu, którego nie jesteś właścicielem, jest niemożliwa

Niestety – osoby, które zakupiły na firmę kradzione auto, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami. W większości przypadków używany w firmie samochód uznawany jest za środek trwały, który podlega amortyzacji.

Tymczasem amortyzacji mogą podlegać jedynie środki trwałe będące własnością lub współwłasnością podatnika – auto uzyskane w sposób niezgodny z zasadami Kodeksu cywilnego do takich środków się nie zalicza…

Jest jedna sytuacja, w której kradzione auto zostanie uznane za własność firmy i nie trzeba będzie korygować amortyzacji – dzieje się tak po upływie 3 lat od jego kradzieży. Muszą być także spełnione dwa warunki: nabywca musi działać w dobrej wierze, a sprzedający musi władać autem i wydać je kupującemu.

5 sposobów na obniżenie podatku dochodowego amortyzacją!

Korekta amortyzacji jest konieczna do 3 lat od kradzieży

Jeśli nie minęły 3 lata od kradzieży, a samochód był zaliczony do środków trwałych, będziemy zmuszeni do dokonania korekty odpisów amortyzacyjnych – były one bowiem dokonane bezprawnie i musimy wykreślić je z Księgi Przychodów i Rozchodów.

Kradzione auto zakupione do firmy

Należy skorygować koszty za cały okres amortyzacji – konieczna jest korekta poszczególnych deklaracji podatkowych oraz zapłacenie powstałej w związku z tym zaległości podatkowej.

Czasami można uniknąć korekty kosztów eksploatacji

Istnieje ewentualność zaliczenia wydatków eksploatacyjnych do kosztów w sytuacji, kiedy auto okazało się kradzione. Aby było to możliwe, musimy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówki) – w koszty wliczamy wydatki do wysokości limitu wynikającego z tych dokumentów.

Samochód firmowy czy kilometrówka?

Zmiany w odliczaniu VAT od paliwa!

Zazwyczaj jednak samochód zostaje zaliczony do środków trwałych, a wówczas nie prowadzi się takiej ewidencji. Konieczne jest zatem dokonanie korekty także tego rodzaju wydatków.

Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku samochodów ciężarowych. Związane z ich użytkowaniem wydatki eksploatacyjne możemy zaliczyć do kosztów nawet wtedy, kiedy samo auto nie jest środkiem trwałym i nie prowadzimy kilometrówki.

Mamy jednak obowiązek udowodnienia, że wydatki były ściśle związane z prowadzeniem firmy. Nie ma jednak gwarancji – decydująca będzie decyzja urzędu skarbowego.

Uporządkuj swoją księgowość w prosty sposób

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu