4 mity dotyczące zakładania firmy w Polsce


24 czerwca 2015 4 min. czytania

Osoby, które nie prowadzą działalności lub robiły to stosunkowo dawno temu mogą nie posiadać najświeższych informacji dotyczących zakładania firmy. A tym samym mnożą się mity dotyczące „przejścia na swoje”. W tym artykule rozprawiamy się z 4 mitami o zakładaniu firmy.

Potoczne słowo „firma” odnosi się zazwyczaj do różnych rodzajów działalności gospodarczej, ale na blogu inFaktu zajmujemy się największą grupą przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Poniżej znajdziecie 4 typowe mity poświęcone właśnie tej najprostszej formie działalności.

1. Zakładanie firmy trwa bardzo długo

Osoby, które od dawna nie interesowały się procesem zakładania działalności gospodarczej mogą pamiętać wiele skomplikowanych formularzy, numerów i czynności, w których łatwo się pogubić. Obecnie jednak cały proces jest znacznie łatwiejszy, a przy dobrych układach można go dopełnić nawet w ciągu ok. 1-2 godzin.

Firmę zakłada się składając formularz CEIDG-1, który jest zarazem wnioskiem o NIP i REGON, o ile przedsiębiorca nie posiada tych numerów. CEIDG-1 służy też do wyboru formy opodatkowania oraz okresów rozliczania podatku dochodowego (miesięczne lub kwartalne). Co więcej, CEIDG-1 da się złożyć przez Internet. Nie trzeba odwiedzać siedziby GUS, nie funkcjonuje już także numer wpisu do ewidencji.

Druga ważna czynność to rejestracja w ZUS-ie, której nie można załatwić przez Internet. Ale jeśli stanowisko ZUS-u jest w urzędzie miasta, to rejestracji można dokonać w jednym budynku. Trzecia czynność to rejestracja do VAT, ale jest ona opcjonalna dla większości przedsiębiorców. Podsumowując, zakładanie firmy nie trwa długo i nie jest niczym trudnym.

2. Po założeniu firmy jest dużo obowiązków

Zdarza się, że do inFaktu docierają pytania zdezorientowanych, świeżo upieczonych przedsiębiorców, które brzmią mniej więcej tak: „Założyłem firmę, coś już zarobiłem, to jakie teraz mam składać papiery do skarbówki?!”

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli przedsiębiorca nie jest VAT-owcem, to brzmi: żadne. Podatek dochodowy nie wymaga składania żadnych dokumentów w trakcie roku. Natomiast VAT wymaga składania deklaracji VAT co miesiąc lub co kwartał, przy czym nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca cokolwiek zarobił (niezależnie od tego trzeba złożyć deklarację VAT).

3. Założenie firmy wymaga posiadania pieniędzy

Samo założenie firmy jest darmowe jeśli chodzi o wpis do CEIDG, NIP, REGON i rejestracja do VAT. A jakie są koszty później?

Po założeniu firmy trzeba przygotować nieco ponad 440 zł miesięcznie na składki ZUS przedsiębiorcy (pod warunkiem, że przysługuje tzw. mały ZUS). Tę kwotę płaci się do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Warto jednak pamiętać, że sporą część z tej kwoty można odjąć wprost od podatku dochodowego – w 2015 r. jest to kwota 240,60.

Składki ZUS są mogą być jednak mniejszym obciążeniem. Osoba, która prowadzi firmę i jednocześnie pracuje na etacie zarabiając przynajmniej 1750 zł brutto płaci tylko składkę zdrowotną w związku z działalnością. Jest to 279,41 zł miesięcznie, ale 240,60 zł z tej kwoty można odjąć wprost od podatku dochodowego.

4. Księgowość w Polsce jest bardzo trudna i skomplikowana

Oto mit, z którym staramy się walczyć za pomocą blogu inFaktu. Oczywiście księgowość wcale nie jest skomplikowana, o ile mówić o niej prostym językiem. Polska nie wyróżnia się tu specjalnie na tle świata.

Jak założyć firmę w Polsce

Pewnym utrudnieniem jest zapewne to, że zarówno ustawy i rozporządzenia, jak i same artykuły o podatkach są pisane w bardzo trudny i zawiły sposób. Dlatego w inFakcie z wielką chęcią wspieramy przedsiębiorców za pomocą bloga, eBooków, Księgomościa, inFakt TV, no i przede wszystkim wiedzą księgowych.

Nasi użytkownicy mogą dzwonić lub pisać do księgowych inFaktu od pon. do pt. w godz. 7-22, a także w soboty i niedziele od 9 do 17. To naprawdę długi czas wsparcia, w którym każdy otrzyma odpowiedź na swoje pytanie.

Chcesz ogarnąć księgowość w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu