Jak odliczyć VAT za wynajem garażu dla auta firmowego

W dzisiejszych czasach niemalże każdy przedsiębiorca posiada samochód, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej. Parkowanie pojazdu na ulicy oddalonej od siedziby biura nie jest komfortowe, a bywa wręcz czasami uciążliwe, dlatego też wielu podatników decyduje się też na wynajem garażu w pobliżu siedziby firmy. Pojawia się nam wtedy pytanie, czy fakturę za wynajem garażu dla auta firmowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jak w takim wypadku należy rozliczyć VAT?

Wynajem garażu dla auta firmowego a koszt uzyskania przychodu

Podatnik do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć te wydatki, które mają wpływ na wzrost lub zabezpieczenie źródła przychodu, a także mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć tylko te wydatki, które nie znajdują się w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Wykaz tych kosztów znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorca, który wprowadził do majątku firmy samochód wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności może rozliczać koszty z nim związane. Do wydatków tych możemy zaliczyć wydatki związane z zakupem paliwa, zakupem części, wszelkie naprawy ale też wydatki związane z wynajęciem miejsca garażowego dla samochodu. Aby taki wydatek rozliczyć podatnik powinien posiadać fakturę zawierającą dane firmy za wynajem miejsca postojowego.

W kosztach przedsiębiorca może rozliczyć wynajem garażu, który znajduje się w budynku, gdzie znajduje się siedziba przedsiębiorstwa lub w pobliżu miejsca siedziby firmy.

Co w przypadku, gdy podatnik prowadzi działalność w mieszkaniu prywatnym, w którym została wydzielona pewna jego część przeznaczona pod działalność gospodarczą i w kosztach chce rozliczać wynajęcie garażu, np. podziemnego?

Według opinii urzędów skarbowych wydatek taki ma charakter prywatny, ponieważ podatnik mieszkanie, w którym prowadzi działalność wykorzystuje do celów prywatnych. Podobna sytuacja miała by miejsce wtedy, gdyby podatnik chciał w kosztach rozliczyć zakup miejsca postojowego w garażu podziemnym, który znajduje się w budynku, w którym podatnik kupił mieszkanie. Taki wydatek również mógłby być potraktowany przez urząd skarbowy jako wydatek o charakterze prywatnym.

Jak korzystnie kupić i rozliczyć samochód?

Garaż i VAT

Odliczenie VAT – czy jest możliwe?

Według organów podatkowych do kosztów związanych z eksploatacją pojazdu możemy zaliczyć również opłaty parkingowe. Parkowanie pojazdu na parkingu wynajętym w pobliżu biura lub innej lokalizacji nie różni się niczym od parkowania samochodu na parkingach miejskich, gdzie opłaty naliczane są za każdą godzinę postoju.

Jeżeli w wynajmowanym garażu parkowany będzie samochód, który wykorzystywany jest w firmie w trybie mieszanym, to w takim wypadku przedsiębiorca podobnie jak od innych wydatków eksploatacyjnych może odliczyć 50% VAT z faktury za wynajęcie garażu.

W sytuacji, gdy podatnik w swojej działalności wykorzystuje pojazd, który został zgłoszony na dokumencie VAT-26 w celu odliczania pełnej wartości VAT od kosztów paliwa i kosztów związanych z pojazdem, to w takim wypadku od otrzymanej faktury za wynajem garażu przysługuje mu pełne odliczenie VAT w wysokości 100%.

Leasing operacyjny, najem długoterminowy czy kredyt? Porównanie ofert dostępnych na rynku

Miejsce postojowe również dla klientów

Przedsiębiorca dla wygody swoich klientów może podjąć decyzję o wynajęciu miejsca parkingowego, które przeznaczone będzie nie tylko do parkowania samochodu służbowego ale również jako miejsce postoju samochodów klientów. W takim wypadku przedsiębiorca może sformułować wewnętrzny regulamin, który będzie zawierał zasady dotyczące korzystania z miejsc parkingowych. Jeżeli z regulaminie znajdzie się zapis, który jednoznacznie będzie stwierdzał że garaż firmowy przeznaczony jest dla różnego rodzaju pojazdów, to przedsiębiorca będzie mógł dokonać odliczenia wartości podatku VAT w pełnej wysokości. Czynsz opłacany za wynajem garażu uznawany jest wówczas za koszt ogólny prowadzonej działalności gospodarczej.

Ryczałt a sprzedaż samochodu firmowego – jak rozliczyć?

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo

  • Przekonaj się, jak proste jest wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach.
  • Dodatkowo otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów na infolinii.
  • Wypróbuj naszą wielokrotnie nagradzaną aplikację mobilną.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną –  rozpocznij przez inFakt współpracę z dedykowaną księgową lub księgowym.

Załóż konto

Masz pytania? Odpowiemy w komentarzu.