Jak założyć firmę? Zobacz kalkulator wynagrodzenia na własnej działalności vs. umowa o pracę

Wielu osobom założenie własnej działalności gospodarczej kojarzy się ze skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Tymczasem swoją firmę zarejestrować możemy nawet w kilkanaście minut! Na czas trwania całego procesu mają jednak wpływ różne czynniki – m.in. charakter wykonywanej działalności. Ile można zyskać po przejściu z etatu na własną firmę? Mamy dla Ciebie szybką kalkulację!

Najpierw wpis do CEIDG

Pierwszym obowiązkiem osoby, która ma zamiar rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej, jest uzyskanie wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wniosek składa się na formularzu CEIDG-1; możemy zrobić to osobiście w Urzędzie Gminy lub za pośrednictwem internetu. Jeśli zdecydujemy się na osobiste złożenie wniosku, to od razu po jego przyjęciu przez urzędnika oraz otrzymaniu pokwitowania możemy zacząć prowadzić działalność.

Nieco inaczej wygląda ta kwestia przy składaniu wniosku online – żeby go podpisać, musimy posiadać tzw. profil zaufany lub podpis elektroniczny. Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne, ale wymaga wcześniejszej wizyty w urzędzie, w celu potwierdzenia danych. Program do podpisu elektronicznego umożliwia niezwłoczne wysłanie wniosku, natomiast jego zakup wiąże się z kosztem wysokości kilkuset złotych.

Kolejnym rozwiązaniem jest wysłanie elektronicznej wersji wniosku bez podpisu, chociaż w takiej sytuacji i tak musimy udać się w ciągu 7 dni do urzędu, aby potwierdzić prawdziwość danych. Istnieje także możliwość wysłania wniosku listem poleconym – wymagane jest wówczas notarialne potwierdzenie podpisu.

Warto wiedzieć, że przedsiębiorca, wypełniając wniosek o wpis do CEIDG, może ustalić późniejszy termin rozpoczęcia swojej działalności.

Jak założyć własną firmę? Poradnik przedsiębiorcy

Własna firma to także NIP i REGON

Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o wydanie numerów NIP i REGON – w przypadku jednoosobowej działalności NIP-em firmowym staje się nasz NIP osobisty. Jeżeli nie mamy NIP-u, będziemy musieli poczekać na urzędowe potwierdzenie jego nadania, które otrzymamy pocztą. Czas oczekiwania wynosi zazwyczaj około 3 dni.

Pamiętajmy, że NIP jest potrzebny do wystawiania faktur, w przeciwieństwie do numeru REGON; otrzymujemy go również w ciągu kilku dni od rejestracji firmy.

Formularze ZUS ZUA i VAT-R

Posiadając potwierdzenie rejestracji firmy w CEIDG oraz mając aktywny NIP, możemy już spokojnie prowadzić swoją działalność. Niezależnie od tego konieczne będzie jednak udanie się do ZUS-u i złożenie formularza ZUS ZUA (w przypadku m.in. osób prowadzących firmę i jednocześnie pracujących na etacie z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym będzie to formularz ZUS ZZA) – musimy zrobić to w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności.

Mały ZUS 2016

Jeżeli chcemy być płatnikami VAT, czeka nas jeszcze wizyta w Urzędzie Skarbowym i wypełnienie wniosku VAT-R. Dopiero po jego złożeniu możemy wystawiać faktury VAT.

Własna firma – ile zarobię?

Dlaczego warto przejść na własną działalność? Wiąże się to nie tylko z korzyściami w postaci większej ilości swobody w działaniu, ale przede wszystkim z korzyściami finansowymi.

Współpraca fakturowana to zazwyczaj blisko 2-krotnie wyższe stawki za tę samą usługę wykonywaną wcześniej w ramach umowy o pracę. Dlaczego? Pracodawca nie jest już obciążony składkami ZUS, które stanowią lwią cześć wynagrodzenia pracownika.

Przykład

Osoba zatrudniona na umowę o pracę otrzymuje wynagrodzenie netto w wysokości 3 tys. zł netto.

Całkowity koszt pracodawcy w tym przypadku to ponad 5 tys. zł:

  • wynagrodzenie brutto – 4210 zł
  • ZUS płacony dodatkowo przez pracodawcę – ok. 870 zł.

Oznacza to, że pracodawca jest gotów ponieść wydatek rzędu ok. 5080 zł za wykonanie danej pracy – i właśnie taką kwotę będzie gotów zapłacić za wystawioną fakturę.

Dodatkowo przestanie być obciążony kosztami związanymi z utworzeniem stanowiska pracy (media, czynsz, itp.), a to oznacza, że kwota na fakturze może być jeszcze wyższa.

Wniosek? Za tę samą pracę:

  • osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę otrzyma 3000 zł netto
  • osoba mająca firmę otrzyma ok. 5080 zł brutto.

Co dalej? Pozostaje kwestia zapłaty podatku dochodowego – o ile on wystąpi, bowiem osiągnięty brutto przychód można pomniejszyć o wszystkie ponoszone koszty (czynsz i media, nawet jeśli prowadzimy działalność we własnym mieszkaniu, materiały biurowe, koszty eksploatacji samochodu, koszty składek ZUS, itd.) i tym samym obniżyć kwotę podatku do zapłaty.

Analiza zysków i strat

5 sposobów na niższy podatek dzięki amortyzacji!

Firma w domu – jakie formalności?

Jeśli dodatkowo przedsiębiorca jest VAT-owcem, może odliczyć od VAT-u od sprzedaży VAT naliczony przy zakupach. W przypadku chęci podjęcia pracy na rzecz byłego pracodawcy należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących małego ZUS!

Chcesz mieć stały wgląd w koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonej księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.