Jak rozliczyć sprzedaż zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT?

VAT według proporcji to konieczność dla przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż mieszaną, czyli po części „ovatowaną” i po części zwolnioną z VAT. Takie rozliczenie wymaga stosowania specyficznego mechanizmu, który jest dostępny w Programie do Księgowości inFakt. I warto z niego korzystać.

VAT według proporcji – kogo dotyczy?

Proporcja VAT to rozwiązanie dla określonej grupy przedsiębiorców, którzy nie korzystają ze zwolnienia na podstawie 150 tys. zł rocznie. Aby pojawiła się konieczność stosowania proporcji w VAT taki przedsiębiorca musi jednocześnie:

  • prowadzić sprzedaż opodatkowaną VAT-em – dowolną stawką,
  • prowadzić sprzedaż odgórnie zwolnioną z VAT.

Np. programista, który wynajmuje mieszkanie studentom. Pośrednik finansowy, który jednocześnie pisze artykuły o tematyce finansowej. Lekarz, który w niektóre dni wynajmuje posiadany gabinet innym lekarzom.

Konieczny jest podział wydatków na 3 grupy

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż mieszaną dzieli koszty firmowe na 3 grupy.

  1. Związane tylko ze sprzedażą opodatkowaną VAT-em.
  2. Związane tylko ze sprzedażą zwolnioną.
  3. Dotyczące obu rodzajów sprzedaży.

Kluczowa jest ta trzecia grupa. Chodzi o takie wydatki, których nie da się jednoznacznie przypisać do sprzedaży „ovatowanej” lub do zwolnionej. VAT z takich faktur rozlicza się według wspomnianej proporcji.

Kluczowy jest procentowy udział sprzedaży opodatkowanej VAT-em do całości sprzedaży. Tylko taki procent VAT-u od zakupów służących obu rodzajom sprzedaży można odliczać.

Standardowo współczynnik proporcji ustala się z urzędem skarbowym na podstawie szacunków. Następnie po zakończeniu roku podatkowego trzeba dokonać korekty VAT-u i kosztów zgodnie z faktycznym współczynnikiem. W kolejnym roku stosuje się współczynnik z poprzedniego roku lub ponownie szacunkowy (w zależności od kwoty przychodu).

Sprzedaż mieszana w inFakcie – jak to działa?

VAT według proporcji może być uciążliwy do rozliczenia, ale taki nie jest, gdy ma się do dyspozycji Program do Księgowości. W inFakcie sprzedaż mieszaną rozlicza się w kilku prostych etapach.

1. Ustawienie sprzedaży mieszanej i podanie współczynnika

Sprzedaż mieszaną można włączyć w Ustawieniach w zakładce Deklaracje VAT i PIT >> Rodzaj prowadzonej sprzedaży VAT. W tym miejscu podaje się również wskaźnik VAT. Druga możliwość to po prostu wystawienie faktury „zw” – wtedy pojawia się opcja uruchomienia sprzedaży mieszanej.

2. Dodawanie kosztów wraz z określeniem której sprzedaży dotyczą

Dodając koszty w inFakcie trzeba wybrać z listy rozwijanej czy VAT ma być odliczony w całości, czy ma nie być odliczany, czy też czy ma być odliczany według wskaźnika. Ta trzecia możliwość dotyczy zakupów służących zarówno sprzedaży zwolnionej, jak i „ovatowanej”.

3. Korekta VAT i podatku dochodowego po zakończeniu roku podatkowego i ustaleniu faktycznego współczynnika

Po zakończeniu roku podatkowego znany jest już rzeczywisty wskaźnik VAT, który należy wziąć pod uwagę dokonując rozliczeń. Wymaga to korekty VAT-u, a także podatku dochodowego. Podatek dochodowy trzeba skorygować, ponieważ VAT, którego nie można odliczyć stanowi koszt. Co za tym idzie, zmiana prognozowanego wskaźnika na rzeczywisty powoduje, że zmienia się wysokość kosztów. InFakt dokonuje korekty automatycznie za pierwszy okres rozliczeniowy w nowym roku podatkowym.

Więcej na temat sprzedaży mieszanej można dowiedzieć się z tego artykułu.

Dzięki temu sprzedaż mieszana i VAT według proporcji to nic trudnego. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z 30-dniowego darmowego okresu próbnego w celu przetestowania Programu do Księgowości inFakt.

Jeśli masz już konto inFakt.pl, a nie przetestowałeś jeszcze księgowości w inFakt – jest na to szansa 🙂 Po prostu kliknij w przycisk, zaloguj się, wypełnij dane i uruchom swój test księgowości.

W przeciwnym razie sprawdź poniżej i załóż darmowe konto. Warto przekonać się jak prosta i wygodna może być księgowość online.

Chcesz rozliczać sprzedaż mieszaną w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.