Czy czynsz za mieszkanie lub koszt utrzymania psa można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Studium ciekawych przypadków

Możliwość wrzucenia wydatku w koszty prowadzonej działalności to jeden z dyżurnych tematów chyba w każdej polskiej firmie. Kwestie z tym związane niejednokrotnie poruszaliśmy na naszym blogu. Tym razem postanowiliśmy zebrać w jednym zestawieniu wszystkie materiały dotyczące zaliczenia konkretnych zakupów do kosztów. Oto 11 ciekawych przypadków, o których warto wiedzieć.

1. Wydatki na mieszkanie

Spora liczba polskich przedsiębiorców prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. To rozwiązanie, które posiada niewątpliwe zalety w kontekście podatkowym.

Pozawala bowiem część wydatków mieszkaniowych „wrzucać” w firmowe koszty. Dowiedzcie się których dokładnie i na jakich konkretnie zasadach.

2. Użytkowanie skutera

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie zalety skuterów. Taki pojazd pozwala na zaliczenie do kosztów wydatków z nim związanych.

Niestety nie wszystkich. Które zakupy związany ze skuterem używanym na potrzeby firmowe stanowi koszt prowadzenia działalności?

3. Zapłacona kara finansowa

Niedopełnienie przez właściciela pewnych obowiązków może się dla niego skończyć karą finansową. Przepisy pozwalają jednak takie zobowiązanie „wrzucić w koszty”.

Warto znać kryteria, które musi spełniać kara, by została zakwalifikowana jako koszt.

4. Rower kupiony na firmę

Wystarczy odpowiednie uzasadnienie i przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów zakup roweru. Argumentacja nie musi być szczególnie wyszukana. Wystarczy np. „dojeżdżanie rowerem do biura”.

Ale czy fakt używania w firmie samochodu osobowego wyklucza możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na zakup roweru? Warto sprawdzić.

5. Kradzież w firmie

Oczywiście nikomu tego nie życzymy. Nie ma jednak co ukrywać – takie sytuacje po prostu się zdarzają. Nawet jeśli przedsiębiorca zachował wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa.

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że kradzież pieniędzy, towaru czy samochodu można niekiedy zaliczyć do koszów prowadzenia działalności.

6. Wydatki na psa

Dokładnie – istnieje szansa, by wydatki na psa wrzucić w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Nie tylko związane z jego zakupem, ale również z utrzymaniem.

Nie obejdzie się jednak bez udowodnienia, że psiak ma związek z prowadzoną działalnością. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce?

7. Żywność niekiedy również może być kosztem

Zaliczenie wydatków na żywność do kosztów od dłuższego czasu pozostaje tematem kontrowersyjnym. I choć części z nich odgórnie zabraniają przepisy to jednak pewne furtki istnieją.

Sytuacji w których zakup żywności można rozliczyć w kosztach jest co najmniej kilka. Polecamy sprawdzić o jakich konkretnie mowa.

8. Zakup i wymiana opon zimowych

Choć pierwszego śniegu należy się spodziewać dopiero za kilka miesięcy to o oponach zimowych warto pomyśleć trochę wcześniej. Ale czy przedsiębiorca może taki wydatek zaliczyć do kosztów?

Oczywiście jest taka opcja. Rozliczenie zależy jednak od tego czy samochód wpisany jest do ewidencji środków trwałych czy też przedsiębiorca użytkuje go na podstawie tzw. kilometrówki.

9. Koszty poniesione przed założeniem firmy

Zanim firma oficjalnie otworzy swoje podwoje niejednokrotnie wymaga pewnych nakładów finansowych. Choćby w zakresie zakupu umeblowania czy remontu biura.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca może wydatki związane z powstaniem firmy zakwalifikować jako koszt. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków.

10. Dekoracje z okazji świąt Bożego Narodzenia

Drugi z zimowych wydatków, jaki umieszczamy w naszym zestawieniu. Co więcej zakup choinki czy kartki świątecznej to po prostu tradycja.

Ale czy ma to jakiekolwiek odzwierciedlenie w przepisach? Prawo zaliczenia do kosztów wydatku na dekoracje świąteczne pełne należy rozpatrzyć pod kilkoma kątami.

11. Odsetki od prywatnego kredytu

Nowemu przedsiębiorcy trudno dziś o kredyt na prowadzenie działalności gospodarczej. Banki nie są bowiem przekonane do udzielania pożyczek firmom, które funkcjonują na rynku od niedawna.

Rozwiązaniem może tu być sfinansowanie działalności prywatnym kredytem. Co ciekawe takie postępowanie pozwala na jego rozliczenie w kosztach. W jakim wymiarze jest to możliwe?

Rozliczaj firmowe koszty z inFaktem

  • Szybko i wygodnie dodasz koszty firmowe
  • Czytasz praktyczny newsletter pełen porad dla przedsiębiorców
  • Zapytasz księgowych inFaktu o kwestie związane z rozliczeniami

Załóż konto!