Jaka jest stawka VAT dla klubu sportowego, fitness? Jak opodatkowana jest sprzedaż odżywek dla sportowców?

Coraz większe rzesze Polaków przywiązują uwagę do prowadzenia zdrowego trybu życia. Zależność ta jest istotna z punktu widzenia osób, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej. Prognozuje się, że w przyszłości zapotrzebowanie na korzystanie z klubów fitness nadal będzie rosło.

Czy klub fitness trzeba zgłosić do VAT?

Za klub fitness uznaje się miejsce, w którym świadczone są bardzo zróżnicowane usługi – zarówno o charakterze relaksacyjnym, jak i zdrowotnym. Coraz częściej w ofercie takich miejsc pojawia się możliwość skorzystania z sauny lub zabiegów przeprowadzanych przez wykwalifikowanych masażystów i kosmetologów.

Sama procedura założenia działalności jest bardzo prosta – wymaga złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS.

Przedsiębiorca, który wybrał ten rodzaj działalności gospodarczej, może także zgłosić ją do VAT. Nie jest to czynność obowiązkowa, ale właściciele klubów fitness, którzy decydują się prowadzić działalność na szeroką skalę, powinni się z tym liczyć. Nie uda im się zachować zwolnienia z VAT z tytułu rocznego obrotu w wysokości do 150 tys. zł.

Jeśli planujesz rozpoczęcie własnej działalności w zakresie usług rekreacyjnych, przeczytaj także o tym, czy:

Usługi rekreacyjne a spór o stawkę VAT

Usługi rekreacyjne – 8 czy 23% VAT?

Przedsiębiorca, który zgłosił się do VAT, staje przed dylematem odnośnie stawki dotyczącej podatku VAT na usługi rekreacyjne. Do niedawna toczył się spór o to, czy można zastosować niższą stawkę VAT na usługi rekreacyjne – 8%. Zapis w ustawie spowodował, że organy podatkowe zaczęły uznawać, że 8% przysługuje tylko samym biernym „usługom wstępu”, bez możliwości korzystania z usług klubu fitness.

Z pomocą przychodzi interpretacja ogólna ministerstwa finansów z końca roku 2014. Potwierdziła ona, że usługi fitness oraz im podobne, np. sauna, mogą podlegać niższej 8% stawce VAT.

Usługi dodatkowe – np. restauracyjne, sprzedaż napojów lub odżywek – podlegają jednak opodatkowaniu podstawową 23% stawką VAT. 

Chcesz rozliczać VAT online w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.