Ulga na terminal także dla spółek

Adam Pietrzak

Ulgi na terminal to preferencja podatkowa z której mogą skorzystać także podatnicy CIT, w tym oczywiście spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ulga na terminal dotyczy tych spółek, które kupiły terminal płatniczy i za jego pomocą będą rejestrować transakcje. Część spółek ze względu na zakres świadczonych usług nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Te z nich, które zdecydują się na zakup będą mogły w ciągu roku odliczyć od podatku maksymalnie 2500 zł. Z kolei spółka, która musi rejestrować transakcje za pośrednictwem kasy fiskalnej może skorzystać z ulgi na terminal do kwoty 1000 zł rocznie. 

VAT też podlega uldze

Prawo do ulgi przysługuje podatnikowi CIT w roku, w którym umożliwił klientom płatność przy pomocy terminala płatniczego i w roku następnym. W praktyce oznacza to, że ulga na terminal obowiązuje przez dwa lata. Dodatkowo, jeżeli w danym roku podstawa obliczenia podatku będzie niższa od kwoty ulgi, to nieodliczoną część wydatków spółka może odliczyć w zeznaniach podatkowych składanych za sześć kolejnych lat. Co ważne, mały podatnik od podatku VAT może odliczyć 200% wydatków związanych z kupnem i obsługą terminala płatniczego. Wysokość odliczenia na gruncie podatku VAT nie może być jednak wyższa niż 2000 zł. Z odliczenia VAT-u w ramach tej ulgi można także skorzystać przez dwa lata.

box-icon

Warto wiedzieć

W 2024 r. małym podatnikiem jest ten, którego sprzedaż w 2023 roku nie przekroczyła 9 218 000 zł.

Nie tylko zakup terminalu

Skorzystanie z ulgi na terminal nie dotyczy tylko kosztów poniesionych na zakup samego terminala płatniczego. Obejmuje ona także opłaty wymienione w ustawie o usługach płatniczych

  • opłata interchange
  • opłata akceptanta
  • opłata systemowa

Odliczeniu w ramach ulgi na terminal podlegają także opłaty z tytułu korzystania z terminala płatniczego wynikające z umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. 

Zleć księgowość Twojej spółki!

Zamów indywidualną ofertę cenową dla Twojej spółki.

    Adam Pietrzak
    Doradca podatkowy, numer wpisu: 14234. Księgowy inFaktu. Robię wszystko, aby klient wiedział, że po stronie doradcy podatkowego i księgowego ma osobę, która gra w nim w jednej drużynie. Zawsze powtarzam przedsiębiorcom: nie bójcie się pytać. Nie wstydźcie się, że czegoś nie wiecie, czy nie rozumiecie. Jestem od tego, by pomóc i wytłumaczyć.