Czy odliczenie za internet przysługuje przedsiębiorcy rozliczającemu się liniowo?

Wiele spraw związanych z prowadzeniem firmy można dziś załatwić drogą internetową. Przedsiębiorca może takim sposobem założyć działalność, przesyłać faktury, przedstawiać ofertę klientom czy szukać nowych dróg rozwoju. Obniżenie wydatków związanych z dostępem do sieci umożliwia ulga internetowa. Jednak aby z niej skorzystać trzeba spełnić pewne warunki.

Ulga tylko przez dwa następujące po sobie lata

Jeszcze w 2012 r. mówiło się, że ulga na Internet zupełnie zniknie. Choć pogłoski o jej końcu okazały się mocno przesadzone to jednak została w znacznym stopniu ograniczona.

Wprawdzie nie zmienił się jej limit, który w dalszym ciągu wynosi 760 zł brutto, to obecnie przysługuje tylko tym, którzy wcześniej z niej nie korzystali, albo odliczyli ją tylko raz – w ubiegłym roku. Wydatki na dostęp do sieci w ramach ulgi można bowiem odliczać zaledwie przez dwa następujące po sobie lata.

Możliwość skorzystania z ulgi internetowej dotyczy tylko firm rozliczających się na zasadach ogólnych i nie mają na nią szans „liniowcy”. Jeśli przedsiębiorca nie spełnia tych warunków to ulgi nie odliczy od dochodu.

Dzięki uldze można rozliczać nie tylko wydatki związane z abonamentem na dostęp do Internetu (np. w domu), ale także z korzystaniem z sieci np. w kafejce internetowej. Nie ma jednak opcji odliczenia wydatków związanych m.in. z instalacją, rozbudową, modernizacją sieci.

Ulga internetowa za 2013 r. – jakie zasady jej dotyczą_

Jak wygląda rozliczenie, kiedy przedsiębiorca prowadzi firmę w domu?

Istotną kwestią jest możliwość rozliczenia wydatków na Internet w przypadku prowadzenia działalności w miejscu zamieszkania. Możliwe są tutaj dwie opcje:

  • zaliczenie opłat związanych z używaniem Internetu do kosztów uzyskania przychodów,
  • odliczenie od dochodu w ramach ulgi internetowej.

„Wrzucenie” Internetu w koszty jest o tyle korzystnym rozwiązaniem, że przedsiębiorca może zaliczyć do nich całość wydatków z tym związanych, a nie tylko do limitu 760 zł. Problem jednak w tym, że organy podatkowe mogą zakwestionować zaliczenie do kosztów takich wydatków w pełnej wysokości. Powód? Niejako z założenia, że osoba prowadzi działalność w miejscu, w którym mieszka, wynika że z Internetu korzysta zarówno do celów prywatnych, jak i na potrzeby firmy.

Konieczne jest w takim przypadku ustalenie proporcji podziału wydatków związanych z dostępem do sieci. Należy określić ile czasu przedsiębiorca spędza w sieci w związku z prowadzeniem działalności, a ile w celach prywatnych (z uwzględnieniem innych członków rodziny).

Uwaga
 
Opłat, które nie mają związku z firmą nie można zaliczyć do kosztów. Jednak z uwagi na fakt, że precyzyjne rozdzielenie wydatków firmowych od prywatnych jest trudne to bezpieczniej rozliczać się w tym przypadku w ramach ulgi.

Należy jednak pamiętać, że jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zaliczenie wydatków związanych z dostępem do Internetu do kosztów firmowych, nie może ich odliczyć w ramach ulgi. I odwrotnie – odliczone w ramach ulgi nie mogą stanowić kosztu działalności.

A co jeśli przedsiębiorca prowadzący firmę w domu decyduje się na skorzystanie z ulgi jednak jego wydatki na Internet przekraczają 760 zł? W takiej sytuacji kwotę ponad limit może rozliczyć w kosztach stosując wspomnianą zasadę proporcji. Tym samym 760 zł odejmie od dochodu w ramach ulgi, zaś pozostałą część wrzuci w koszty proporcjonalnie do wykorzystania na potrzeby działalności.

Jak udokumentować wydatki na Internet?

Trzeba również pamiętać o tym, by odpowiednio udokumentować wydatki związane z korzystaniem z Internetu, bo w przeciwnym razie odliczenie ulgi nie jest możliwe. W tym celu nie jest konieczne posiadanie faktury, jako że mogą temu służyć również inne dokumenty.

Istotne jest tylko, żeby znalazły się na nim konkretne informacje, np.:

  • dane kupującego oraz sprzedającego,
  • rodzaj usługi,
  • kwotę zapłaty.

Co zatem ważne – dokument powinien być imienny oraz potwierdzać zapłatę, a nie tylko zamówienie usługi. Dowodem może być więc np. potwierdzenie dokonania przelewu. W sytuacji, gdy korzystanie z Internetu to tylko element większej usługi (np. abonamentu telefonicznego) konieczne jest, by opłata za korzystanie z sieci była jasno oddzielona od pozostałych składowych usługi wyszczególnionych na fakturze. Do dokumentacji wydatków za Internet uprawnia również faktura w formie elektronicznej.

Ulgę internetową przedsiębiorca rozlicza dopiero w zeznaniu rocznym.

Przewodnik po ulgach – darmowy eBook inFaktu

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj przydatny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto