Jaki jest limit przychodów, przy których ryczałt od najmu wynosi 8,5%? Ile trzeba zapłacić po przekroczeniu limitu?

Koniec roku zwykle wiąże się z intensywnymi pracami legislacyjnymi. Planowane są zmiany w ustawach, które zwykle wchodzą w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku. To duże wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy powinni monitorować, czy zmiany dotkną ich bezpośrednio. W tym artykule poruszymy kwestię jaka będzie stawka ryczałtu dla przychodów z najmu w 2018 roku!

Zmiany zaakceptowane

W dniu 22 listopada 2017 r. Prezydent podpisał projekt Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznacza to, że zmiany, które opisane zostaną w tym artykule nie są planami, ale faktami, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku.

Ryczałt od najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy

Osoba prywatna osiągająca przychody z tytułu najmu co do zasady opodatkowane są według skali podatkowej. Oznacza to, że dochody do 85.528,00 zł opodatkowane są stawką 18%. Powyżej tej kwoty dochody opodatkowane są stawką 32%. Taka osoba może jednak wybrać opodatkowanie ryczałtem w wysokości 8,5%. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu: Najem prywatny i prowadzony w ramach formy – opodatkowanie PIT i VAT.

Ten sposób opodatkowania mogą również wybrać przedsiębiorcy. Kiedy można opodatkować ryczałtem najem w ramach prowadzonej działalności

stawka ryczaltu w 2018 roku

Zmiany w 2018 roku

W odniesieniu do otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze od najmu pojawią się dwie nowości.

Pierwsza z nich to limit przychodów, jakie będzie można opodatkować dotychczasową stawką 8,5%. Limit ten wyniesie 100.000,00 zł. Co więcej, w przypadku małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa limit ten dotyczy obojga małżonków.

Co jeśli powyższe przychody przekroczą limit 100.000,00 zł? Od nadwyżki podatnik zapłaci wyższą stawkę ryczałtu. Wyniesie ona 12,5%.

Cel zmian

Wprowadzone zmiany mają ograniczyć możliwość stosowania niższej 8,5 % stawki ryczałtu tym podatnikom, którzy nie traktują tego typu przychodów jako dodatkowych. Ustawodawca więc jasno wskazał, iż te osoby, które średnio miesięcznie uzyskują z najmu, dzierżawy itp. przychody w wysokości powyżej 8.333,33 zł są traktowani bardziej restrykcyjnie i zapłacą wyższy podatek. Ci podatnicy, których przychody z najmu stanowią dodatkowo źródło przychodów nadal będą mogli korzystać z dotychczasowej stawki ryczałtu.

Przetestuj bezpłatnie aplikację inFakt!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Używaj aplikacji www i mobilnej 24h na dobę
  • Udostępniaj faktury księgowemu

Załóż konto

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących artykułu zachęcamy do pozostawienia komentarza. Odpowiedzi udzieli autor wpisu.

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu