Jak ustalić współczynnik proporcji VAT przy sprzedaży mieszanej?


11 grudnia 2018 2 min. czytania

O sprzedaży mieszanej mówimy w sytuacji, kiedy przedsiębiorca prowadzi jednoczesną sprzedaż towarów i usług opodatkowanych VAT oraz zwolnionych z niego. Wiąże się to z koniecznością zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego.

Czym jest sprzedaż mieszana?

Możliwe jest, aby w ramach swojej działalności gospodarczej jedna osoba świadczyła różnego rodzaju usługi. Kiedy część z nich zwolniona jest z podatku VAT (np. usługi medyczne), a zarazem pozostała część towarów lub usług jest nim objęta, wówczas mamy do czynienia ze sprzedażą mieszaną.

Zgłoś sprzedaż mieszaną do Urzędu Skarbowego!

Przedsiębiorca powinien poinformować właściwy Urząd Skarbowy o prowadzeniu sprzedaży mieszanej.

Musi to uczynić przy zakładaniu firmy, jeśli od początku planuje tego rodzaju działalność. Jeżeli natomiast do tej pory prowadził wyłącznie sprzedaż opodatkowaną lub zwolnioną, a teraz zamierza prowadzić oba jej rodzaje równocześnie, zobowiązany jest zgłosić do US sam fakt dokonania zmiany.

W tym celu składa się tzw. wniosek o ustalenie proporcji, w którym znajdą się m.in. dane podatnika, informacja o rodzaju planowanej działalności oraz propozycja proporcji wraz z uzasadnieniem.

Sprzedaż mieszana a VAT

Konieczne jest ustalenie współczynnika proporcji

Tak zwane „ustalenie proporcji” związane jest z rozliczaniem kosztów przy sprzedaży mieszanej. Konieczne jest bowiem podzielenie wydatków na trzy grupy:

  • związane tylko ze sprzedażą opodatkowaną
  • związane tylko ze sprzedażą zwolnioną
  • służące obu rodzajom sprzedaży.

VAT od każdej grupy wydatków jest rozliczany w inny sposób.

Jak rozliczać VAT wg proporcji?

W jednej z nich znajdują się wydatki, które mogą służyć obu rodzajom prowadzonej działalności np. koszty rozmów telefonicznych czy internetu. W tej sytuacji rozliczenie VAT wymaga ustalenia specjalnego współczynnika, czyli wspomnianej proporcji, który mówi jaką część całej sprzedaży będzie stanowić sprzedaż opodatkowana, a jaką zwolniona.

Współczynnik ustala się na podstawie danych z poprzedniego roku lub szacunkowo. Naczelnik US może się oszacowaną proporcją zgodzić, bądź też ustalić inną, o czym poinformuje podatnika poprzez wysłanie do niego specjalnego protokołu.

Chcesz rozliczać VAT w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu