Umowa b2b z pracodawcą – dlaczego kontrakt jest korzystniejszy niż umowa o pracę?

Jesteś zmęczony ciągłym podporządkowaniem pracodawcy? Nie chcesz, by cokolwiek ograniczało Twoją kreatywność i możliwość rozwoju? Lubisz być panem swojego czasu i mieć kontrolę nad rodzajem i ilością wykonywanej pracy? Najwyższy czas, by rozpocząć własną działalność gospodarczą i przejść na samozatrudnienie. 

Kilka słów o samozatrudnieniu

Samozatrudnienie dotyczy osób fizycznych, które rozpoczynają prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej na własny rachunek, własną odpowiedzialność i na własne ryzyko, podejmując pracę dla jednego lub niewielkiej liczby klientów. Bardzo często w takiej sytuacji dotychczasowy pracodawca, dla którego wykonywano pracę na etacie,  staje się klientem samozatrudnionego, dzięki czemu element podporządkowania zostaje zastąpiony partnerską relacją.

Plusy dla byłego pracodawcy

Pracodawca, stając się klientem samozatrudnionego, zyskuje na takiej zmianie. W związku z tym, że znika etatowy pracownik, nie płaci już za niego składek ZUS i nie składa żadnych deklaracji. Dzięki temu oszczędza czas, a koszty związane z samozatrudnionym stają się dużo niższe. Otrzymaną od samozatrudnionego fakturę może zaliczyć do kosztów firmowych i skorzystać z odliczenia VAT. Z tego względu współpraca może być korzystniejsza niż zatrudnienie pracownika na etat.

Samozatrudniony ma nowe obowiązki…

Samozatrudnienie wiąże się z samodzielnym wywiązywaniem się z obowiązków podatkowo-księgowych. Co za tym idzie, przedsiębiorca musi we własnym zakresie opłacać składki ZUS, odprowadzać zaliczki na PIT i składać deklaracje podatkowe. Jednak odpowiednio dobrane biuro rachunkowe lub program do księgowości może skutecznie rozwiązać ten problem w związku z czym warto zapoznać się ofertą inFakt.pl.

…ale zarabia więcej niż na etacie

  • samozatrudniony może płacić niższe niż etatowiec składki na ubezpieczenie społeczne, których wysokość jest stała i nie zwiększa się wraz z większym przychodem
  • przez pierwsze 2 lata (jeśli spełnia określone warunki) jako nowy przedsiębiorca płaci obniżone składki w ramach tzw. małego ZUS
  • dodatkowo może paradoksalnie zyskać dzięki zakupom. Jak to możliwe?

Samozatrudnienie to tańsze zakupy firmowe

Samozatrudniony ma możliwości rozliczyć poniesione wydatki w kosztach firmy i tym samym obniżyć podatek dochodowy do zapłaty. Dodatkowo, jeśli zdecyduje się dołączyć do grona VAT-owców, uzyska kolejny przywilej – może obniżyć VAT od dokonanych sprzedaży. Jak? Pomniejszając VAT od sprzedaży o podatek VAT związany z zakupami.

Niższe stawki podatkowe płacone co kwartał

Przedsiębiorca na samozatrudnieniu może rozliczać się dodatkowo według podatku ryczałtowego lub liniowego (19%) w przeciwieństwie do etatowca, który musi płacić podatek wg skali (18% lub 32%). Dodatkowo może opłacać podatki co kwartał – zarówno podatek dochodowy, jak i VAT – dzięki czemu środki przeznaczone na podatki mogą zostać dłużej w kieszeni przedsiębiorcy lub na koncie oszczędnościowym.

A co z urlopem i emeryturą?

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi. Kwestia podobnego świadczenia w przypadku osoby prowadzącej swój biznes pozostaje do ustalenia między nim a klientem. Co do emerytury, zamiast opłacania składek ZUS samozatrudniony może sam zdecydować, w jaki sposób chce ulokować swoje pieniądze zakładając na przykład indywidualne konto emerytalne.

Swobodne rozwijanie działalności

Największym plusem samozatrudnienia jest nieograniczona możliwość rozwoju. Będąc na etacie pracownik jest nie tylko uzależniony od swojego pracodawcy, ale musi także uważać, aby wykonywane czynności nie zaczęły spełniać kryteriów działalności gospodarczej. Kiedy taką się już prowadzi, można dowolnie poszerzać zakres produktów lub usług i wcielać w życie wszelkie swoje pomysły.

Rozwijanie jednoosobowej działalności gospodarczej

Samozatrudnienie musi się różnić od etatu

I na koniec uwaga dość oczywista – samozatrudnienie nie może przypominać etatu, bo taka sytuacja może skłonić  Państwową Inspekcję Pracy do wydania nakazu zawarcia umowy o pracę, a to może pociągnąć za sobą nawet konieczność zapłaty zaległych składek ZUS przez pracodawcę. Konieczne jest więc, aby samozatrudniony:

  • nie podlegał służbowo pracodawcy
  • nie był zmuszony do wykonywania pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę
  • nie był zmuszony do wykonywania pracy tylko osobiście
  • nie miał w umowie zapisów o tym, że wykonuje doraźne polecenia (czyli pozostaje „do dyspozycji” pracodawcy).

I wreszcie… trzeba przyznać, że własna działalność gospodarcza to sposób na nowoczesne podejście do zarabiania – coraz chętniej wybierane. Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i obawami – zostaw wiadomość w komentarzu lub wyślij e-mail pod adres: info@infakt.pl.

Chcesz prowadzić swoją działalność w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.