Która forma opodatkowania jest lepsza dla programisty: ryczałt czy liniówka? Czy ryczałt wyklucza IP BOX?

Zmiany w ryczałcie od 1 stycznia 2021 roku wprowadziły nową stawkę podatku dochodowego dla programistów i wynosi ona jedynie 15%. Czy jest to konkurencyjna forma opodatkowania dla najczęściej wybieranego podatku liniowego 19%?

Ryczałt czy podatek liniowy?

Opodatkowanie za pomocą ryczałtu, w przeciwieństwie do podatku liniowego, nie pozwala na rozliczanie kosztów firmowych. Oznacza to, że nie możemy obniżyć swojego podatku dochodowego do zapłaty rozliczając nasze faktury zakupowe, np. za zakup komputera, czynsz, czy paliwo.

Czy w takim wypadku 15% ryczałtu będzie lepszym wyborem niż 19% podatku liniowego pomniejszonego o koszty? Wprowadź swoje przewidywane miesięczne przychody oraz koszty i sprawdź.

Pamiętajmy, że wybór ryczałtu jako formy opodatkowania uniemożliwia skorzystanie z IP BOX. Niektóre banki mniej chętnie udzielają kredytów hipotecznych dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ryczałtu ze względu na brak możliwości wglądu w nasz dochód – bank nie widzi naszych kosztów, więc nie wie, jaka część naszego przychodu zostaje u nas w kieszeni.

Uważajmy również na działalności wyłączone z ryczałtu. Wykonanie poniższych czynności spowoduje wyłączenie nas z ryczałtu i przeniesienie na zasady ogólne na cały rok podatkowy:

prowadzenie aptek, działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu