Rozszerzenie działalności gospodarczej. Jak to zrobić i jakie będą konsekwencje?

Adam Pietrzak

Rozszerzenie działalności gospodarczej to technicznie prosta czynność. Wystarczy dostęp do internetu możesz łatwo zrobić to online. Warto jednak mieć świadomość, że takie rozszerzenie zakresu działalności może spowodować konsekwencje podatkowe. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.  

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może w każdej chwili rozszerzyć jej zakres. Wystarczy w tym celu zaktualizować swój wpis w CEiDG. Rozszerzenie działalności gospodarczej przez internet polega na podaniu nowych kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) i ewentualnie innych zmian, które nastąpiły wraz z rozszerzeniem tego zakresu. 

box-icon

Ważne

Na aktualizację tych danych właściciel firmy ma 7 dni, licząc od momentu wystąpienia zmian. 

Ile kosztuje rozszerzenie działalności gospodarczej? Nic. Zmiana danych przedsiębiorcy – w tym dodanie nowych kodów PKD –  jest bezpłatna.

Rozszerzenie działalności gospodarczej – konsekwencje podatkowe

Rozszerzenie działalności gospodarczej nie oznacza, że przedsiębiorca musi prowadzić dodatkową ewidencję księgową. Zarówno  przychody z nowego zakresu działalności, jak i koszty ich uzyskania, wykazuje w dotychczas prowadzonej Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów. O ile oczywiście jest opodatkowany na zasadach ogólnych (12% i 32%) albo podatkiem liniowym (19%). 

W przypadku ryczałtowców przychody wynikające z rozszerzenia działalności gospodarczej będą wykazywane w dotychczasowej ewidencji przychodów. W zależności od nowego zakresu usług inna może być jednak stawka ryczałtu niż ta, która dotyczy wcześniejszej działalności. 

Jeśli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, podatek należny wynikający ze zmiany zakresu działalności gospodarczej będzie wykazywał w jednej deklaracji VAT. 

box-icon

Uwaga

Rozszerzenie działalności gospodarczej np. o sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych oznacza wykluczenie z opodatkowania ryczałtem. Wraz ze zmianą, przedsiębiorca musi przejść na zasady ogólne.

Konsekwencją rozszerzania działalności może być także obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej. Dotyczy on usług świadczonych na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, m.in. usług fryzjerskich, kosmetycznych, czy też naprawy samochodów. W tym przypadku kasa fiskalna jest obowiązkowa już podczas pierwszej sprzedaży.   

Rozwój działalności a rejestracja do VAT 

Zmiana zakresu prowadzonej działalności gospodarczej w przypadku podatnika dotychczas zwolnionego z VAT może oznaczać także obowiązek rejestracji do VAT-u. Przedsiębiorca, który zamierza sprzedawać przez internet np. preparaty kosmetyczne, czy komputery, już od pierwszej sprzedaży musi zostać czynnym podatnikiem VAT. Rozszerzenie zakresu o takie usługi jak doradztwo czy usługi jubilerskie również oznacza konieczność rejestracji do VAT.