Kalkulator leasingu, czyli jak z raty leasingu obliczyć kwotę, którą można wrzucić w koszty

Od początku 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rozliczenia zakupu oraz kosztów eksploatacji pojazdów osobowych. Jak wygląda rozliczenie rat leasingowych pojazdu osobowego po zmianie przepisów?

Rozliczenie rat leasingowych pojazdu osobowego

Jedną z najatrakcyjniejszych form finansowania zakupu dla przedsiębiorców jest leasing. Do dwóch podstawowych leasingów zaliczamy leasing operacyjny oraz finansowy. Porównanie leasingów zostało opisane w tym artykule. Umowa leasingu zobowiązuje przedsiębiorcy do comiesięcznego regulowania rat leasingowych. Bardzo często okazuje się, że prócz części kapitałowej oraz odsetkowej, rata zawiera opłaty za pakiety serwisowe, które są kosztami eksploatacji pojazdu. Jak powinno wyglądać rozliczenie rat leasingowych pojazdu osobowego? Dla ułatwienia posłużymy się przykładem.

Przykład 1. Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT  zawarł umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu jest pojazd osobowy o wartości netto 190.000 zł. Opłata wstępna wynosi netto 38.000 zł, opłata końcowa netto 19.000 zł. Do raty leasingowej o wartości 3000 netto (część kapitałowa 2500 zł + odsetki 500 zł) doliczony jest pakiet serwisowy w kwocie 270 zł netto.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca powinien rozliczać raty leasingowe z uwzględnieniem wskaźnika leasingu. W tym przykładzie wynosi on:

limit 150.000 zł / (netto 190.000 + 50% nieodliczonego VAT 21.850) = 0,7080

Oznacza to, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 70,80 % wartości pojazdu.

Rozliczenie rat leasingowych

Część kapitałowa raty leasingowej

Jest to część raty leasingowej, która stanowi spłatę wartości przedmiotu leasingu. W przypadku pojazdów osobowych, zgodnie z zasadą proporcjonalności, przedsiębiorca rozlicza część kapitałową z uwzględnieniem wskaźnika leasingu. Przedsiębiorca z części kapitałowej ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość (2500 zł + 50% nieodliczonego VAT tj. 287,50 zł)* 70,80% = 1973,55 zł 

Część odsetkowa raty leasingowej

Jak podkreśla KIS, część odsetkowa jest to koszt jaki przedsiębiorca ponosi w związku z użytkowaniem przedmiotu leasingu. Odsetki nie mają związku z wartością pojazdu, ani nie są kosztem związanym z jego eksploatacją. Część odsetkowa leasingu będzie za tem kosztem działalności a nie kosztem pojazdu. Oznacza to, że nie będzie ograniczone współczynnikiem leasingu ani limitem 75% związanym z eksploatacją pojazdu. Przedsiębiorca z przykładu 1 zaliczy do kosztów uzyskania przychodu pełną wartość opłaconej części odsetkowej tj. kwotę 500 zł.

Koszty eksploatacji uwzględnione w racie leasingu

W przypadku gdy rata leasingowa zawiera skalkulowaną ratę serwisu, wówczas zgodnie z art. 23 ust. 3b, limit 75% kosztów eksploatacji stosuje się do tej części opłaty, która obejmuje koszty eksploatacji samochodu osobowego. Oznacza to, że przedsiębiorca z przykładu 1, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 75% wartości 301,05 zł ( netto 270 zł + 31,05 nieodliczony 50% VAT) czyli kwotę 225,79 zł

Potrzebujesz wsparcia w rozliczaniu eksploatacji pojazdów?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.