Rower w firmie, samochód, skuter – nie musisz się ograniczać tylko do jednego!

Pogoda za oknem sprzyja powrotowi do ekologicznego środka transportu, jakim jest… rower. Rower w firmie? Niektórzy przedsiębiorcy z niedowierzaniem podchodzą do tego zakupu – a jednak. W firmie można używać nawet prywatnego sprzętu – i wrzucić go w koszty.

Stary rower w firmie – niższy podatek dochodowy

Przedsiębiorca może wykorzystać w swojej działalności dowolny środek transportu – w tym także rower. Nie musi w tym celu dokonywać zakupu nowego składnika majątku. Wystarczające będzie sporządzenie oświadczenia o tym, że do swojej działalności wprowadza prywatny sprzęt.

Na oświadczeniu należy podąć jego wartość oraz datę wprowadzenia do firmy. Tak przygotowany dokument pozwala na wprowadzenie roweru do kosztów na 2 sposoby:

  • wpisanie do ewidencji środków trwałych i jednorazowa amortyzacja
  • wyliczenie stawki amortyzacyjnej, jeśli nie można lub nie ma potrzeby skorzystania z jednorazowej amortyzacji – i stopniowe wrzucanie wartości roweru w koszty (najczęściej co miesiąc).

Samochód: jednorazowa amortyzacja czy pozostałe koszty?

Czy każdy może używać roweru w firmie?

Zakup roweru można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem, że będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. Wystarczające jest uargumentowanie zakupu koniecznością dojeżdżania do biura, klienta, kontrahenta, na zakupy, itd.

Odlicz VAT od zakupu roweru, a części wpisz w koszty firmy

Zakup roweru oznacza także możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w cenie zakupu. Dodatkowo przedsiębiorca może wpisać w koszty firmy zakupy części, koszty napraw – i oczywiście tutaj także przysługuje mu prawo do odliczenia 100% VAT.

Zakup akcesoriów rowerowych i odzieży

Zakup profesjonalnej odzieży, kasku, itp. jest nieco bardziej problematyczną kwestią. Zazwyczaj urzędy skarbowe nie pozwalają na wliczenie tego typu zakupów w koszty uzyskania przychodu. Zaliczają je do wydatków osobistych podatnika.

Jeden rower na firmę czy więcej

Czy mogę mieć rower i samochód jednocześnie?

Tak, istnieje taka możliwość. Przepisy nie zabraniają przedsiębiorcy posiadać więcej niż jeden środek transportu w prowadzonej firmie. Może to być zarówno rower, samochód, jak i np. skuter.

Kluczowe będzie jednak udowodnienie, że pojazdy są używane przez przedsiębiorcę na potrzeby firmy – zamiennie, niekoniecznie w tym samym okresie czasu.

Amortyzacja zabytkowego samochodu

Jednorazowa amortyzacja roweru dla większości przedsiębiorców

Dobry rower to nieco droższy sprzęt – jego cena waha się często w przedziale 5-8 tys. zł. Zakupy powyżej 3,5 tys. zł, przewidziane do używania w firmie powyżej jednego roku, sprawne i kompletne, traktujemy jako tzw. środki trwałe.

Prawo do jednorazowej amortyzacji

Nie można ich zaksięgować do KPiR jako zwykły koszt – trzeba je wpisać do specjalnej ewidencji i amortyzować. Zazwyczaj przedsiębiorca może skorzystać z prawa do jednorazowej amortyzacji i zaraz po wpisaniu do ewidencji środków trwałych w całości zamortyzować jednym zapisem. Prawo to przysługuje nowym przedsiębiorcom i tzw. małym podatnikom.

Rower o niskiej wartości od razu trafia do kosztów uzyskania przychodu

Zakup roweru o niskiej wartości, tj. do 3,5 tys. zł stanowi zwykły zakup, który od razu może trafić do kosztów uzyskania przychodu i być zaksięgowany w KPiR na podstawie otrzymanej na dane przedsiębiorcy faktury.

Wydatki na psa w kosztach działalności

Chcesz rozliczać środki transportu w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Wystaw testową e-fakturę w inFakcie online lub w aplikacji inFakt na smartfon. Zajmie Ci to minutę.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – dopasujemy księgową lub księgowego do potrzeb Twojej firmy.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.