Jak uzupełnić wniosek o rejestrację spółki online i ile to kosztuje?

Rejestracja spółki online bez konieczności zawierania aktu notarialnego? Zrobisz to za pomocą Portalu S24. System udostępnia wzorzec umowy, który przedsiębiorca dostosowuje do danych zakładanej firmy, a następnie przesyła do KRS. Dowiedz się, które dane firmy będziesz mógł zmienić później online i jak to zrobić.

Jakie dokumenty trzeba przygotować przed procesem rejestracji spółki?

Rejestracja spółki w systemie S24 polega na wypełnianiu kolejnych stron formularza. Część danych należy wpisywać ręcznie a część wybrać z rozwijanych list. Przed przystąpieniem do rejestracji spółki nie trzeba mieć przygotowanych żadnych dokumentów w dosłownym znaczeniu, ale warto ustalić dane, które trzeba będzie wpisać w formularzach. Chodzi tutaj o:

 • nazwę spółki,
 • adres spółki,
 • kody PKD.

Oprócz tego, każdy ze wspólników spółki musi mieć aktywny podpis elektroniczny, żeby podpisać umowę spółki, zanim zostanie przesłana do KRS. Najszybszy sposób na stworzenie takiego podpisu to założenie sobie Profilu Zaufanego poprzez bankowość elektroniczną.

Wszystkie potrzebne do założenia spółki dokumenty można przesłać systemem S24, nie musisz udawać się z niczym osobiście do urzędu. Także system, w odpowiednim momencie, przekieruje Cię do strony operatora płatności, poprzez którą wykonasz konieczne opłaty:

 • 250 zł za wpis do KRS,
 • 100 zł za ogłoszenie wpisu w MSiG.

Jak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Obowiązki związane z rejestracją spółki nie kończą się na uzyskaniu wpisu do KRS. Kiedy spółka będzie już gotowa, w terminie 14 dni, musisz zapłacić podatek PCC w wysokości 0,5% od wartości umowy spółki i przesłać deklarację PCC-3.

Jeżeli masz podpis kwalifikowany, deklarację możesz rozliczyć na stronie rządowej https://www.podatki.gov.pl/. Serwis nie obsługuje Podpisu Zaufanego, więc jeśli posiadasz tylko taki, to wydrukowaną i wypełniona deklarację musisz wysłać listem poleconym na adres urzędu skarbowego lub złożyć ją tam osobiście.

Czy można zapisać częściowo uzupełniony wniosek i wrócić do niego po czasie?

Czasem w trakcie wypełniania formularza o rejestrację spółki przedsiębiorca orientuje się, że nie ma któregoś potrzebnego dokumentu. Jeżeli zdarzy Ci się taka sytuacja, nie musisz anulować sporządzonego do tej pory wniosku, lecz możesz zapisać go w stanie, na jakim zakończyłeś. Po skompletowaniu brakującego dokumentu, wystarczy że zalogujesz się do S24, wejdziesz w zakładkę Moje przedsiębiorstwa, wybierzesz firmę i dokończysz rejestrację wniosku.

Uwaga! Gdy wyślesz do KRS niekompletny formularz, KRS zwróci wniosek ze względu na braki. Wtedy technicznie nie będziesz mógł dołączyć brakujących dokumentów do zwróconego wniosku, ale musisz od początku przejść przez cały proces rejestracji nowego przedsiębiorstwa. Będziesz musiał także drugi raz zapłacić za wpis do KRS i MSiG, ale KRS zwróci pieniądze, jeżeli o to poprosisz.

Jak wygląda możliwość wprowadzania zmian w istniejącej spółce?

Spółka, która jest już zarejestrowana, nie musi przez cały okres swojego istnienia mieć tych danych, jakie zostały wpisane do wniosku w S24. Dane można zmienić, ale warto znać kilka zasad dotyczących ich wprowadzania. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na ten temat.

Jaki jest czas na zmianę danych?

Dane spółki, które widnieją w KRS i umowie, muszą być zgodne ze stanem faktycznym, dlatego należy je aktualizować zawsze, kiedy ten stan się zmieni. Przepisy nakazują dokonanie zmian w terminie:

 • 7 dni dla zmian wprowadzonych przez S24,
 • 6 miesięcy dla zmian metodą tradycyjną.

Których danych spółki nie można zmienić w trakcie jej istnienia?

Wszystkie dane spółki można zmienić po jej zarejestrowaniu. Inaczej mówiąc – nie istnieją dane, których zmienić nie można. Koszt wprowadzenia zmian to 300 zł za przeprocesowanie przez S24 i 350 zł za złożenie wniosku tradycyjnie. Ta druga droga wymaga aktu notarialnego, więc dochodzi jeszcze opłata u notariusza.

Czy wszystkie dane można zmienić przez portal S24?

Jeśli rejestracja spółki przebiegła online przez S24 to zmian przez S24 możesz dokonać, tylko gdy w międzyczasie nie zmieniałeś niczego u notariusza. Oznacza, to że jeżeli raz zrobisz jakąkolwiek zmianę u notariusza, to od tej chwili wszystkie kolejne zmiany też muszą być u niego zaprotokołowane.

Katalog zmian, których można dokonać przez S24, obejmuje zmiany:

 • nazwy (firmy),
 • siedziby,
 • przedmiotu działalności,
 • składu wspólników,
 • wysokości kapitału i udziałów wspólników.

Podsumowując – jeżeli do tej pory nie wprowadzałeś żadnych zmian u notariusza, a chcesz np. zmienić nazwę firmy, możesz to zrobić za pomocą S24. Jeżeli jednak zmiana ma dotyczyć np. przesunięcia roku obrotowego, to musisz jej dokonać u notariusza.

Załóż Spółkę z inFaktem

Zamów konsultację z ekspertem, który przedstawi ofertę i odpowie na Twoje pytania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Czy wspólnik może zmienić dane spółki bez zgody innych wspólników?

Zmiana umowy spółki wymaga uchwały zgromadzenia wspólników. Żeby uchwała została zatwierdzona, potrzebna jest większość:

 • 2/3 głosów,
 • 3/4 głosów, jeżeli dotyczy istotnej zmiany przedmiotu działalności firmy.

Tak mówi k.s.h, jednakże umowa spółki może zaostrzać te zasady (można np. zapisać, że jakakolwiek zmiana danych spółki wymaga jednomyślności wspólników).

Zleć księgowość spółki bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu