Kiedy prezenty dla pracowników nie są opodatkowane podatkiem dochodowym?


18 marca 2018 2 min. czytania

Święta, jubileusz pracy czy chociażby Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby obdarować pracownika miłym upominkiem. Niezależnie od tego, czy będzie to drobny gadżet, bilet do teatru czy bukiet kwiatów, należy pamiętać, że prezent to także konsekwencje podatkowe.

Nawet mały prezent jest przychodem

Choć może być to zaskoczeniem, otrzymany prezent traktowany jest przez urząd skarbowy jako przychód. Wynika to z przepisów, które mówią, że przychodem jest nie tylko świadczenie pieniężne, ale także świadczenie w naturze, a więc wszelkiego rodzaju prezenty czy gratisy.

Niektóre upominki podlegają jednak zwolnieniu z podatku dochodowego.

Prezent tańszy niż 200 zł – ulga nie dla każdego

Wielu przedsiębiorców uważa, że jeśli sprezentuje swojemu pracownikowi upominek, którego wartość nie przekracza 200 zł, to prezent będzie zwolniony z podatku dochodowego.

Należy jednak pamiętać, że zasada ta obowiązuje tylko w relacji przedsiębiorca – osoba fizyczna, która nie pozostaje w stosunku pracy (lub cywilnoprawnym) z obdarowującym. Sytuacja nie dotyczy prezentu dla zatrudnionego pracownika. Istotny jest tez promocyjno-reklamowy charakter upominku.

Podatek od nieodpłatnego świadczenia usług

Prezent dla pracownika a podatek dochodowy

Prezent dla pracownika z Funduszu Socjalnego

Tak naprawdę jedyna sytuacja, w której prezent dla pracownika nie zostanie objęty podatkiem dochodowym ma miejsce wówczas, gdy na jego sfinansowanie pójdą pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zwolnienie z podatku dochodowego obejmuje świadczenia, które w ciągu roku nie przekroczą 380 zł.

Niestety, w każdym innym wypadku powstanie obowiązek podatkowy, a pracodawca  będzie zmuszony potrącić pracownikom z wypłaty zaliczkę na PIT z tytułu przekazanych upominków.

PIT-11 dla pracownika

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Jeśli masz pytania dotyczące opodatkowania upominków dla pracowników, wyślij nam wiadomość na adres info@infakt.pl.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu