Jak wycenić nieodpłatną usługę dla celów VAT i kiedy nie trzeba odprowadzać podatku?


24 października 2015 3 min. czytania

Kiedy firma decyduje się na bezpłatne wykonanie usługi, aby np. polepszyć swój wizerunek i tym samym zwiększyć ilość usług świadczonych odpłatnie, spotykamy się z pojęciem nieodpłatnego świadczenia usług. Taki prezent może się wiązać z konsekwencjami zarówno dla usługobiorcy, jak i usługodawcy.

Nieodpłatne świadczenie nie posiada ścisłej definicji

Sytuacja nieodpłatnego świadczenia usługi wiąże się z wydatkiem lub zyskiem. Jeśli przedsiębiorca oferuje coś innej firmie lub osobie fizycznej bez wynagrodzenia, musi rozważyć, czy od takiej transakcji powinien zapłacić podatek.

Żeby ustalić, czym, jest nieodpłatne świadczenie usług, trzeba sięgnąć do kodeksu cywilnego – w skrócie: to sytuacja, w której tylko jedna ze stron otrzymuje korzyść – przysporzenie majątkowe. Jego wartość ustala się na podstawie cen rynkowych.

Zazwyczaj musimy zapłacić podatek dochodowy od nieodpłatnego świadczenia

Wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W sytuacji, gdy dana usługa nie podlega zwolnieniu z PIT, należy od razu wyliczyć jej wartość i zakwalifikować do przychodów firmy.

Katalog zwolnień nie należy do największych, ale znajdują się w nim m.in. świadczenia finansowane przez budżet państwa, jednostki samorządu terytorialnego, agencje rządowe czy instytucje międzynarodowe.

Pomoc rodzinie jest zwolniona z podatku dochodowego

Gdy wykonawcą darmowej usługi jest ktoś z naszej najbliższej rodziny, zazwyczaj nie trzeba wykazywać przychodu, np. użyczenie samochodu ojca na potrzeby firmy prowadzonej przez syna. Przychodu takiego (zwolnionego z opodatkowania) nie należy  księgować ani wykazywać w zeznaniu rocznym.

Jeśli nieodpłatne świadczenie usług dotyczy działalności gospodarczej podatnika, nie podlega opodatkowaniu VAT

Jeżeli nieodpłatne świadczenie usług służy działalności gospodarczej podatnika, wówczas nie podlega opodatkowaniu VAT. W przypadku świadczenia usługi na inne cele, np. na rzecz pracowników lub przekazania na cele osobiste, podatek VAT należy naliczyć – mówimy tu o zrównaniu usługi z odpłatnym świadczeniem usług.

Faktura zerowa

Przepisy nie zabraniają wystawienia faktury VAT z wartością „0”.

Nieodpłatne świadczenie usług wyceniamy na kilka sposobów

Nieodpłatne świadczenie usług należy oszacować. Można to zrobić według na kilka sposobów w zależności od sytuacji, np. cen stosowanych wobec innych kontrahentów przy tej samej usłudze, cen zakupu usługi lub cen rynkowych.

Chcesz rozliczać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon, dodaj koszt.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu