Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku od towarów i usług. Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, podczas webinarów oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz specyficznymi rozliczeniami VAT.

Coraz więcej spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorca może załatwić przez internet. Jakie warto znać portale ułatwiające prowadzenie działalności?

Portale ułatwiające prowadzenie działalności

Moim zdaniem jednym z najważniejszych kont jakie powinien posiadać przedsiębiorca jest profil zaufany. Profil zaufany umożliwia podpisywanie dokumentów urzędowych podpisem elektronicznym. Dzięki temu złożony podpis jest traktowany na równi z podpisem złożonym np. na oryginale dokumentu papierowego. Dodatkowo profil zaufany jest najczęściej stosowany do zakładania innych urzędowych kont.

Więcej informacji na temat profilu zaufanego opisaliśmy w tym artykule. Warto posiadać profil zaufany, choć by dlatego, że umożliwia on założenie i autoryzację na platformach:

  • CEiDG, która umożliwia złożenie wniosku o założenie, zawieszenie, modyfikację danych dotyczących działalności gospodarczej;
  • ZUS PUE, która umożliwia obsługę dokumentów z zakresu ZUS. Platforma umożliwia dokonywanie zgłoszeń, modyfikacji lub wyrejestrowania z ubezpieczeń oraz składanie comiesięcznych deklaracji ZUS;
  • Ministerstwo Sprawiedliwości s24, Portal dedykowany jest osobą zamierzającym lub prowadzącym spółkę. Portal umożliwia dokonania formalności związanych z założeniem  spółki np. utworzenie wzorca umowy spółki, listy wspólników, oświadczenia o wniesieniu kapitału zakładowego oraz wniosków do KRS

Portale ułatwiające

Księgowość elektroniczna

Oprócz wyżej wymienionych platform, przedsiębiorca może posiadać konta do obsługi np.:

  • importu towaru;
  • portalu podatkowego MF;
  • Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy (biznes.gov.pl);
  • lub konto do NBP (wymagane w działalności kantorowej);

zazwyczaj posiadanie ich jest z wiązane z specyfiką prowadzenia działalności. Coraz częściej ważnym elementem w prowadzeniu działalności gospodarczej jest księgowość elektroniczna. Przedsiębiorcy coraz częściej potrzebują mobilny dostęp do informacji na temat bieżącego stanu zobowiązań, możliwości wystawienia szybko faktury lub uzyskania informacji z zakresu podatków.

Warto więc wypróbować możliwości jakie daje księgowość elektroniczna.