Podwójna zaliczka na podatek dochodowy – kto płaci?

Koniec roku do niedawna wiązał się z koniecznością zapłacenia podwójnej zaliczki na podatek dochodowy. Zapłaty tej dokonywano za listopad, czyli do 20. grudnia danego roku podatkowego.

Podwójna zaliczka na podatek dochodowy a kumulacja kosztów na koniec roku

Do niedawna zaliczkę za listopad, po jej wyliczeniu pomnażano dwukrotnie i takiej właśnie wpłaty dokonywano w terminie do 20. grudnia. Nie płacono natomiast zaliczki za grudzień w styczniu kolejnego roku.

Rozwiązanie to nie należało do najprzyjemniejszych, gdyż wiązało się z kumulacją sporego wydatku. Szczególnie, jeśli przedsiębiorca w grudniu osiągał dużo niższe przychody i listopadowa nadpłata na poczet ostatniego miesiąca roku była zawyżona.

Przedsiębiorcy radzili sobie dokonując zwiększonych zakupów w listopadzie i kumulując w ten sposób koszty obniżali podwójny podatek do zapłaty.

Taki sposób postępowania nie jest już konieczny w przypadku listopada, ale nadal może się sprawdzić pod koniec roku podatkowego, jeśli spodziewamy się konieczności dopłaty podatku po złożeniu rocznego zeznania.

Mając tego świadomość warto dokonać skumulowanej zapłaty tzw. opłat stałych, np. za Internet, telefon bądź  innych opłat abonamentowych.

Podwójna zaliczka na podatek dochodowy – kto płaci_

Złóż zeznanie do 20. stycznia i nie płać podatku

Obecnie przedsiębiorca za każdy miesiąc danego roku podatkowego oblicza osobną zaliczkę i dokonuje jej wpłaty w terminie do 20. dnia kolejnego miesiąca.

Zasada ta dotyczy także zaliczki grudniowej, chyba że… przedsiębiorca zdecyduje się sporządzić szybko roczne zeznanie podatkowe i złożyć je w terminie zapłaty podatku za grudzień, czyli do 20. stycznia nowego roku.

To rozwiązanie na pewno będzie korzystne dla tych, którzy mogą liczyć na zwrot podatku dochodowego, dzięki rozliczeniu z małżonkiem lub zastosowaniu ulg podatkowych. Jeśli z rocznego obliczenia podatku wyjdzie jednak jakakolwiek kwota do zapłaty, podatek będzie musiał być uiszczony w terminie do 20. stycznia.

Jak wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy? Jaki wpływ na podatek dochodowy mają składki ZUS? Sprawdź!

Chcesz mieć porządek w rozliczeniach w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.