Jaka kwota jest do odliczenia ze składki zdrowotnej 2015?

Ilość obciążeń finansowych, z jakimi musi liczyć się potencjalny przedsiębiorca, potrafi zniechęcić do założenia własnej firmy. Niektóre z nich możemy jednak wykorzystać do obniżenia wysokości podatku dochodowego. Sprawdź, jaką rolę w tym procesie pełnią składki ZUS.

Mamy kilka rodzajów składek ZUS

Opłaty i podatki związane z prowadzeniem firmy są różne dla poszczególnych grup przedsiębiorców. Zależą m.in. od wybranej formy opodatkowania, rodzaju przeprowadzanych transakcji, wysokości przychodów i kosztów. Składki ZUS mają odgórnie wyliczone wartości, dzięki czemu można precyzyjnie zaplanować kwoty potrzebne do ich regulowania. W przypadku przedsiębiorcy dzielimy je zasadniczo na: składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy.

Rola ubezpieczenia zdrowotnego w zmniejszeniu podatku dochodowego

Składka zdrowotna kosztuje nas kilkadziesiąt złotych miesięcznie. To zdanie zapewne wzbudziło wątpliwości, prawda? Jej znaczenie w procesie obniżenia podatku dochodowego jest niebagatelne. Dlaczego? Większa część zapłaconej składki zdrowotnej odejmowana jest wprost od podatku. Szczegóły najlepiej przedstawić na konkretnych liczbach:

  • w 2015 r. składka zdrowotna do zapłaty wynosi 279,41 zł
  • część, a konkretnie 240,60 zł, można odjąć od wyliczonego podatku dochodowego
  • pozostaje nam 38,81 zł (wspomniane wyżej kilkadziesiąt zł miesięcznie), którego „zagospodarowaniem” zajmie się już tylko i wyłącznie ZUS.

Łatwo więc dostrzec, że przedsiębiorcy realnie płacą z tego tytułu niecałe 40 zł miesięcznie. Jest to faktyczny koszt ubezpieczenia zdrowotnego. Co istotne, kwestia takiego rozliczenia składki zdrowotnej nie została zarezerwowana tylko dla przedsiębiorców. Składkę zdrowotną w odpowiedniej wysokości można odjąć od podatku przy dochodach osiąganych z tytułu umowy o pracę, zlecenia lub najmu.

Wpływ zapłaconych składek ZUS na podatek dochodowy

Co dzieje się ze składkami społecznymi?

Ich księgowanie wygląda inaczej i możemy to zrobić na dwa sposoby. Przedsiębiorca może zaliczyć składki społeczne do kosztów uzyskania przychodu (będą zapisane w KPiR razem z innymi kosztami i przychodami) lub odjąć od dochodu w trakcie wyliczania podatku PIT. W pierwszej sytuacji składki zapisywane są w księdze w taki sposób, jak pozostałe wydatki związane z firmą (na podstawie polecenia przelewu), czyli  pomniejszają dochód do opodatkowania. Jeśli wybierzemy drugi sposób, nie znajdziemy zapłaconych kwot w Książce Przychodów i Rozchodów.  Będą one odejmowane od dochodu w momencie ustalania zaliczki na podatek dochodowy. Przy takim sposobie rozliczania nie zwiększamy potencjalnej straty z działalności.

Fundusz Pracy zawsze w KPiR

Pozostaje nam najniższa z omawianych wpłat, czyli Fundusz Pracy. Zapisujemy go zawsze na podstawie dowodu zapłaty w KPiR, dzięki czemu zwiększamy koszty i obniżamy skutecznie nasz podatek.

Chcesz opłacać ZUS online w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu