Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku od towarów i usług. Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, podczas webinarów oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz specyficznymi rozliczeniami VAT.

Przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży a rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych, co do zasady ogólnej ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej. Po spełnieniu określnych warunków może skorzystać z zwolnienia obowiązku ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej. Czy płatność kartą uprawnia do korzystania z zwolnienia?

Płatność kartą a zwolnienie z kasy fiskalnej

Wśród przedsiębiorców najbardziej popularnym zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania zdarzeń przy użyciu kas fiskalnych jest zwolnienie z uwagi na limit obrotów. Z zwolnienia mogą skorzystać przedsiębiorcy, u których obrót na rzecz osób prywatnych nie przekroczył w poprzednim roku kwoty 20.000 zł. Rodzaje zwolnień z kasy fiskalnej zostały opisane w tym artykule.

Jak wskazano w §.2 ust.1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania, czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W przypadku dostawy towarów w systemie wysyłkowym lub świadczeniu usług, przedsiębiorca spełniając wszystkie wymogi może skorzystać z zwolnienia bez względu na limit transakcji. Pod warunkiem, że usługodawca otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła wówczas przysługuje mu bez limitu zwolnienie z kasy fiskalnej.

Płatność kartą, a zwolnienie z kasy fiskalnej

Czy  płatność kartą kredytową daje prawo do skorzystania z zwolnienia z kasy fiskalnej bez wysokości limitu?

Ustawodawca nie wskazał, że płatność kartą daje prawo do korzystania z zwolnienia „bez limitu”. Odnosząc się literalnie do zwolnienia określonego w pkt. 38 i 39  załącznika do rozporządzenia MF w sprawie zwolnień z kas, czytamy że:

„(…) jeżeli dostawca towaru (usługodawca) otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem) (…),”

Przytoczony przepis wskazuje, że skorzystanie z zwolnienia jest możliwe jeżeli płatność za wykonaną usługę jest wykona w systemie elektronicznym. W związku z tym wszystkie płatności dokonywane za pośrednictwem systemów elektronicznych, mogą uprawniać do skorzystania z zwolnienia. Oznacza to, że płatności:

” – w formie bezpośredniego przelewu środków na rachunek bankowy Wnioskodawcy,

– w formie płatności kartą kredytową/debetową,

– za pośrednictwem systemu płatniczego PayU,

– za pobraniem przez kuriera lub operatora pocztowego”

uprawniają do skorzystania z zwolnienia z kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotów. Takie stanowisko zostało też zaprezentowane w wydanej 1 lutego 2018 roku indywidualnej interpretacji podatkowej nr 0115-KDIT1-1.4012.867.2017.1.AJ 

Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu księgowości?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.