Jak się rozliczyć z US, jeśli oprócz działalności nierejestrowanej, otrzymuje się przychody z innych źródeł? Umowa o pracę, zlecenie i dzieło z przykładami.
Działalność bez rejestracji jest tematem, który jest obecnie bardzo popularny. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak rozpocząć jej prowadzenie, jak się z niej rozliczać. Z początkiem przyszłego roku pojawi się kolejna zagwostka – jaki PIT będę składać jeśli oprócz działalności bez rejestracji mam inne przychody?
Łączenie działalności bez rejestracji z innymi źródłami
Przypomnę, że wykonywanie działalności bez rejestracji można łączyć z każdym innym źródłem przychodu, poza zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Oznacza to, że równocześnie z działalnością bez rejestracji możemy otrzymywać przychody z tytułu:
- umowy o pracę,
- umowy zlecenie,
- umowy o dzieło,
- najmu prywatnego,
- emerytury,
- renty,
- zasiłku macierzyńskiego,
- działalności rolniczej,
- sprzedaży nieruchomości,
- sprzedaży akcji.
Jaki PIT będę składać jeśli oprócz działalności bez rejestracji mam inne przychody?
W zależności od tego, jakie oprócz działalności bez rejestracji będą osiągane przychody podatnik będzie składał odpowiedni PIT lub PIT-y. W poniższych przykładach przedstawię konkretne sytuacje z informacjami, jakie zeznania roczne należy złożyć.
Przykład 1 – działalność bez rejestracji + etat
W przypadku wykonywania w danym roku umowy o pracę i działalności bez rejestracji, za ten okres składany będzie PIT-36 na którym zostaną wykazane oba te dochody.
Przykład 2 – działalność bez rejestracji + zlecenie
W przypadku wykonywania w danym roku umowy zlecenie i działalności bez rejestracji, za ten okres składany będzie PIT-36 na którym zostaną wykazane oba te dochody.
Przykład 3 – działalność bez rejestracji + dzieło
W przypadku wykonywania w danym roku umowy o dzieło i działalności bez rejestracji, za ten okres składany będzie PIT-36 na którym zostaną wykazane oba te dochody.
Przykład 4 – działalność bez rejestracji + najem prywatny
W przypadku wykonywania w danym roku działalności bez rejestracji i prowadzenia najmu prywatnego, za ten okres składany będzie:
- PIT-36 na którym zostaną wykazane oba te dochody, jeśli najem prywatny opodatkowany jest na zasadach ogólnych,
- PIT-36 z działalności bez rejestracji i PIT-28 z najmu, jeśli najem prywatny opodatkowany jest w sposób zryczałtowany.
Przykład 5 – działalność bez rejestracji + emerytura
W przypadku wykonywania w danym roku działalności bez rejestracji i otrzymywania emerytury, za ten okres składany będzie PIT-36 na którym zostaną wykazane oba te dochody.
Przykład 6 – działalność bez rejestracji + renta
W przypadku wykonywania w danym roku działalności bez rejestracji i otrzymywania renty, za ten okres składany będzie PIT-36 na którym zostaną wykazane oba te dochody.
Przykład 7 – działalność bez rejestracji + zasiłek macierzyński
W przypadku wykonywania w danym roku działalności bez rejestracji i otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, za ten okres składany będzie PIT-36 na którym zostaną wykazane oba te dochody.
Przykład 8 – działalność bez rejestracji + zbycie nieruchomości
W przypadku wykonywania w danym roku działalności bez rejestracji i zbycia nieruchomości, za ten okres składany będzie PIT-36 z działalności bez rejestracji i PIT-39 z tytułu zbycia nieruchomości.
Przykład 9 – działalność bez rejestracji + zbycie udziałów w spółce
W przypadku wykonywania w danym roku działalności bez rejestracji i zbycia udziałów w spółce, za ten okres składany będzie PIT-36 z działalności bez rejestracji i PIT-38 z tytułu zbycia udziałów w spółce.
Przykład 10 – działalność bez rejestracji + działalność rolnicza
W przypadku wykonywania w danym roku działalności bez rejestracji i działalności rolniczej, za ten okres składany będzie PIT-36 tylko z działalności bez rejestracji, nie ujmujemy w nim przychodów z działalności rolniczej.
W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:
Podziel się nim ze znajomymi