Deklaracja PIT-37 to najpopularniejsza z deklaracji podatkowych, ponieważ dotyczy ona pracowników etatowych. Jest to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty za dany rok podatkowy. Deklaracja podatkowa jest przeznaczona głównie dla podatników, których dochody są rozliczane przez płatnika. W tym przypadku będzie to na przykład pracodawca lub organ rentowy.

Kto obowiązkowo składa PIT-37?

Zeznanie PIT-37 służy do rozliczenia rocznego 

  • pracownikom
  • zleceniobiorcom 
  • innym podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych

za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik. Płatnikiem może być przykładowo zakład pracy, zleceniodawca, czy organ rentowy. Podatnicy wypełniają PIT-37 na podstawie otrzymanych druków PIT-11 od pracodawców. Uzupełniają je o przysługujące oraz możliwe do uwzględnienia ulgi i odliczenia.

Do kiedy złożyć PIT-37?

Termin na rozliczenie deklaracji PIT-37 za 2023 rok przypada na wtorek, 30 kwietnia 2024 roku.

Która wersja formularza PIT-37 w 2024 roku?

Podatnicy składający zeznanie roczne na PIT-37 powinni użyć formularza w wersji 30.

Jak przygotować się do rozliczenia PIT-37?

Przygotowanie się do rozliczenia na formularzu PIT-37 składa się z kilku prostych kroków.

Wybór odpowiedniego druku PIT

Deklaracji rozliczeniowych jest sporo, w zależności od źródeł przychodu. Dlatego przed przystąpieniem do rozliczeń upewnij się, że dany wzór jest odpowiedni dla twoich dochodów

Może się okazać, że np. ze względu na rozliczenie z małżonkiem, który prowadzi firmę będziecie składać wspólnie PIT-36 pomijając PIT-37.

Ulgi i odliczenia od podatku

Dzięki ulgom i odliczeniom można sporo zaoszczędzić. Sprawdź dokładnie, które z nich Ci przysługują oraz upewnij się, czy spełniasz wszystkie niezbędne kryteria. Program do rozliczania lub usługa e-PIT pozwoli Ci je uwzględnić podczas wypełniania druku. 

Przygotowanie wszystkich informacji o dochodach PIT-11

Upewnij się, że masz już wszystkie druki PIT-11 od Twoich pracodawców za dany rok podatkowy. PIT za 2023 rok będzie można w łatwy sposób rozliczyć korzystając z danych widniejących na informacjach PIT-11.

box-icon

Uwaga

Nieotrzymanie informacji PIT-11 nie zwalnia podatnika z obowiązku terminowego rozliczenia podatku PIT. W takiej sytuacji musisz samodzielnie ustalić dane podatkowe i dopisać informację, że kwoty zostały wyliczone samodzielnie ze względu na brak PIT-11 od pracodawcy.

Wybór organizacji pożytku publicznego (OPP)

Pamiętaj, aby skorzystać z możliwości przekazania wsparcia dla wybranej organizacji w postaci 1,5% zapłaconego podatku. Nie jest to obowiązkowe, ale z pewnością warto z tego skorzystać. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami.

Czytaj więcej o 1,5% podatku na OPP.

Niedopłata lub nadpłata w PIT-37

W sytuacji wystąpienia zwrotu podatku z PIT-37 możesz spodziewać się na zwrotu środków maksymalnie do 45 dni

Natomiast podatnicy, którzy wykazali niedopłatę podatku, powinni go uregulować do 30 kwietnia na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Mikrorachunek podatkowy sprawdzisz na stronie podatki.gov.pl

Czytaj więcej o mikrorachunku podatkowym.

Jak rozliczyć PIT-37 w 2024 roku?

Podatnik ma trzy sposoby na złożenie deklaracji PIT-37

  1. papierowo – osobiście w urzędzie skarbowym 
  2. elektronicznie – za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT 
  3. elektronicznie – za pośrednictwem rządowej strony „Twój e-PIT”
box-icon

Warto wiedzieć

W przypadku PIT-37 nie musisz rozliczać się samodzielnie. Usługa e-PIT przygotowuje zeznanie PIT-37 i nawet jeśli nie wykonasz żadnych działań, zeznanie zostanie automatycznie zatwierdzone.

Warto skorzystać z programu e-PIT dostarczanego przez ministerstwo, który na podstawie informacji PIT-11 otrzymanych od pracodawców przygotowuje dla podatników wzór gotowego PIT-37. Mimo wszystko każdy podatnik powinien jednak skontrolować poprawność danych w druku. 

Zleć księgowość swojej firmy

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Patrycja Czarnota
Absolwentka finansów i rachunkowości. Z pasji do finansów i kontaktu z ludźmi na co dzień staram się być najlepszą księgową dla moich Klientów w inFakcie. Moim celem jest rozjaśnienie księgowych zagadnień dla nowych przedsiębiorców, którzy dzięki mojej pomocy i wsparciu mogą skupić się na rozwoju biznesu.