Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku od towarów i usług. Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, podczas webinarów oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz specyficznymi rozliczeniami VAT.

Transakcje przez internet stanowią jedno z najpopularniejszych form dokonywania zakupu. Bardzo często kupujący nie zdają sobie sprawy z obowiązku zapłaty podatku PCC od zakupu internetowego. Czy przedsiębiorca kupujący towary powinien zapłacić PCC od zakupów internetowych?

  • Kupując towarów o wartości 1000 zł od osoby prywatnej należy podatek PCC w wysokości 2% wartości umowy
  • Rozliczenia podatku dokonuje się na deklaracji PCC-3

PCC od zakupów internetowych

Bez względu na sposób zawarcia umowy sprzedaży , co do zasady ogólnej umowa podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Natomiast ustawa o podatku od czynności cywilno prawnych wymienia wyłączenia z obowiązku rozliczenia podatku. Pierwszym wyłączenie dotyczy umów sprzedaży, których wartość nie przekracza wartości 1.000 zł. Drugim wykluczeniem, zgodnie z art. 2 ust. 4 lit a) ustawy o podatku od czynności cywilno prawnym,  nie podlegają opodatkowaniu transakcje, w których jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem VAT.

Oznacza to, że w przypadku zakupu towaru o wartości poniżej 1000 zł na aukcji internetowej, przedsiębiorca nie ma obowiązku rozliczać podatku PCC. Dodatkowo jeżeli przedsiębiorca lub sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas podobnie jak w pierwszym przykładzie, kupujący nie będzie rozliczać podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zakup towarów o wartości powyżej 1000 zł

Podane wyżej wyłączenia, wprost wskazują na rodzaj transakcji, od których nie rozliczamy podatku VAT. Co natomiast w sytuacji gdy wartość towaru przekracza 1000 zł, sprzedawca jest osobą prywatną a kupujący to przedsiębiorca?

Jak się okazuje bez względu na rodzaj zawarcia umowy, oraz formę realizacji zamówienia, w tym przypadku kupujący ma obowiązek rozliczenia podatku PCC. W przypadku zakupu towarów na zagranicznych aukcjach, miejscem opodatkowania będzie miejsce zamieszkania nabywcy. Warto zaznaczyć, że w przypadku zagranicznych kontrahentów pojawiają się odmienne interpretacje w zakresie opodatkowania zakupów podatkiem PCC. Obecnie w wydawanych indywidualnych interpretacjach urzędy nakładają obowiązek rozliczania podatku od tego typu transakcji. Co oznacza, że podatkiem PCC zostaną opodatkowane także, przedmioty znajdujące się poza granicą kraju, jeżeli kupujący ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który dokona zakupu towarów o wartości 1000 zł od kontrahenta będącego osobą prywatną będzie zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości 2% wartości. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia transakcji. Dodatkowo należy złożyć formularz PCC-3. W przypadku gdy przedmiot zakupu będzie posiadał więcej niż jednego właściciela, wraz z formularzem PCC-3 należy złożyć załącznik PCC-3A. Jak wypełnić PCC-3 zostało opisane w tym artykule.

Sprawdź swoją wiedzę na temat:

PCC od zakupów internetowych

W przypadku zakupu towaru o wartości poniżej 1000 zł, nabywca w każdym przypadku jest zobowiązany do rozliczenia 2% PCC?

Prawidłowo ! Błędnie

Nie podlegają opodatkowaniu transakcje, w których jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem VAT?

Prawidłowo ! Błędnie

Dokonują zakupu towaru o wartości przekraczającej 1000 zł, w każdym przypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia formularza PCC-3?

Prawidłowo ! Błędnie

Potrzebujesz wsparcia w rozliczaniu podatku PCC?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.