W ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 oraz wpłacenia podatku do właściwego US. Jak wypełnić deklaracje PCC-3?

Jak wypełnić PCC-3?

W przypadku zakupu towarów lub materiałów na umowę kupno-sprzedaży o wartości powyżej 1000 zł, co do zasady ogólnej powstanie obowiązek zapłaty podatku PCC. Obowiązek zapłaty podatku ciąży na kupującym. Oznacza to, że np. kupując towary od osoby prywatnej, przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić podatek w wysokości 2% wartości transakcji. Warto zaznaczyć, że obowiązek nie powstanie jeżeli czynności cywilno prawne są przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT.

Wypełnianie PCC-3 rozpoczynamy od wpisanie numeru NIP, daty dokonania czynności.

W części A, przedsiębiorca określa właściwy US oraz cel złożenia deklaracji. Następnie w części B, należy dane identyfikacyjne, adres siedziby lub adres zamieszkania.

PCC-3 B

Podatnik w części C wpisuje informację o przedmiocie opodatkowania oraz uzupełnia opis czynności cywilnoprawnej.

Część D zarezerwowana jest na obliczenie wysokości podatku. W kolumnie „b” należy podać podstawę opodatkowania, która w przypadku np. umowy sprzedaży będzie wartością na jaką opiewa umowa. Następie wybieramy odpowiednią stawką podatku oraz obliczamy należny podatek PCC. W przypadku umowy lub zamiany spółki, podatek należy wykazać w części E.

PCC-3 D

Podatek do zapłaty, przedsiębiorca wykazuje w polu 54 część F. W części G wykazujemy informacje dodatkowe w szczególnych przypadkach, natomiast w polu 64 części H należy wpisać ilość załączników PCC-3A.

PCC-3A jest to informacja o pozostałych podatnikach. Druk jest obowiązkowym załącznikiem deklaracji PCC-3. Przedsiębiorca, który nie złoży deklaracji w terminie, powinien złożyć deklaracje wraz z załącznikiem oraz informacją o dokonaniu czynu zabronionego czyli tzw. „czynnego żalu”

Potrzebujesz wsparcia w rozliczaniu podatku PCC?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu