Obniżka VAT na paliwa. Jak wpłynie na przedsiębiorców?

Piotr Juszczyk

Już 1 lutego mają zacząć obowiązywać przepisy, które obniżają podatek VAT na paliwa z 23% na 8%. Co to może oznaczać dla przedsiębiorców?

Tarcza antyinflacyjna nie dla przedsiębiorców?

Kolejne elementy tarczy inflacyjnej zaczną obowiązywać na dniach. Rząd kierują ja przede wszystkim do obywateli. Z wielu rozwiązań i obniżek nie skorzystają zatem przedsiębiorcy. Koszt oferowanych przez nich usług i produktów jest jednak zależny od rosnących cen zwłaszcza paliw i gazu, a w związku z tym ma przełożenie na zwykłych obywateli. Zobaczmy, jak obniżka VATu na paliwa wpłynie na działalności gospodarcze.

Obniżka VAT to mniejsze odliczenie VATu

Jako przykład weźmy właściciela piekarni, który posiada busa dostawczego i rozwozi nim towar do klientów. Samochód jest wykorzystywany w 100% w działalności gospodarczej, więc przedsiębiorca w 100% może odliczyć VAT od zakupu paliwa.

A zatem od 1 lutego 2022 r. przedsiębiorcy będą sobie odliczać mniej VAT-u: jeśli w trakcie miesiąca wydaje 1000 zł netto na paliwo, to do końca stycznia wartość brutto wyniesie 1230 zł, czyli podatku VAT będzie do odliczenia 230 . A od początku lutego będzie to 1080 zł, w związku z powyższym tylko 80 zł do odliczenia.

W tej sytuacji można pomyśleć, że przedsiębiorca będzie stratny, bo mniej odliczy. Jest to jednak mylące, bo tak naprawdę zapłaci mniej za tankowanie – w powyższym przykładzie o 150 zł mniej.

Strata jest pozorna lub neutralna

Obniżka stawek VAT na paliwo może spowodować, że w kieszeni przedsiębiorcy zostanie różnica VAT, którą można przeznaczyć na inwestycje czy zakup towarów – to na pewno będzie miało pozytywny wpływ.

Osoba fizyczna prowadząca JDG na pewno odczuje nominalnie korzyść, natomiast dla przedsiębiorcy odliczającego VAT będzie to neutralne, bo i tak tę stawkę by odliczył, dla niego liczy się wartość netto. Na pierwszy rzut oka więc nie zyskuje, ale w mojej ocenie korzystne dla niego będzie to, że uzyska możliwość dokonania obrotu gotówką, która zostanie mu w kieszeni po tym, jak zapłaci mniej na stacji benzynowej.