Nowy limit odliczenia składki zdrowotnej na podatku liniowym w 2024 r.

Piotr Juszczyk

Ci z nas, którzy rozliczają się metodą liniową, mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłaconą składkę zdrowotną. Odliczenie to ma jednak limit – w 2024 r. będzie to 11 600 zł.

Wysokość składki zdrowotnej na podatku liniowym

Osoby, które rozliczają się podatkiem liniowym, płacą miesięczną składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu.

Podstawa składki zdrowotnej to przychód pomniejszony o koszty. W niektórych przypadkach da się też od przychodu odliczyć ewentualne składki na ubezpieczenie społeczne. Można to zrobić jeśli nie zostały wcześniej zaliczone do kosztów.

Do wyliczenia składki zdrowotnej za dany miesiąc bierzemy pod uwagę dochód za miesiąc poprzedni. Oznacza to, że dochód ze stycznia stanowi podstawę składki za luty, a grudniowy składki za styczeń.

box-icon

Warto wiedzieć

Rok składkowy rozpoczyna się miesiąc później niż rok kalendarzowy. Twa od 1 lutego do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Limit odliczenia składki zdrowotnej 2024 r.

Od 1 lipca 2022 r. podatnicy rozliczający się liniowo mogą odliczyć składkę zdrowotną na dwa sposoby

  • zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu
  • odliczyć ją od podstawy opodatkowania

Obowiązuje tu jednak limit kwotowy.

box-icon

Limit 2024

Limit zaliczenia w koszty uzyskania przychodu lub odliczenia od podstawy opodatkowania zapłaconej składki zdrowotnej w 2024 roku wynosi 11 600 zł. Limit ten został podniesiony o 1 400 zł względem 2023 roku – w ubiegłym roku wynosił 10 200 zł.

Z uwagi na zapisy dotyczące ustalenia podstawy składki zdrowotnej, warto wybrać to pierwsze rozwiązanie. Jeśli zaliczy się składkę zdrowotną do kosztów, jej wysokość (do określonego limitu) obniży również samą podstawę jej wyliczenia.

Natomiast w drugim przypadku składka zdrowotna nie obniży podstawy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Na podatku liniowym składka zdrowotna obniży… składkę zdrowotną. Jak ją najkorzystniej odliczyć?

W związku z tym zaliczka na podatek przy pełnym odliczeniu zmniejszy się o 2 204 zł, a składka zdrowotna o 568,40 zł. Zaliczając do kosztów uzyskania przychodu 11 600 zł, podatnik liniowy obniży obciążenia o 2 772,40 zł.

Minimalna składka zdrowotna w 2024 r.

Składka zdrowotna dla podatku liniowego nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia. W 2024 r. minimalne wynagrodzenie na pierwszy dzień składkowy wynosić będzie 4 242 zł.

Oznacza to, że minimalna składka dla podatników rozliczających się metodą podatku liniowego wynosić będzie 381,78 zł (4 242 zł x 9%). Dopiero po osiągnięciu przeważającego dochodu 7 791,30 zł zapłacisz składkę w wysokości 4,9%. Poniżej tej wartości Twoja składka będzie taka sama, tj. 381,78 zł.

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
3
Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.