Co to jest nazwa skrócona firmy jednoosobowej? Czy można używać jej na fakturze?

W praktyce prowadzenia działalności gospodarczej pewnie niejednokrotnie spotykasz się z takim określeniem, jak „nazwa skrócona”. Pojawia się ona w CEIDG, w formularzu zgłoszeniowym do VAT, a także w dokumentach ZUS-u. W związku z tym rodzą się pytania: do czego ta nazwa skrócona służy? Czy jednoosobowy przedsiębiorca może posługiwać się „nazwą skróconą” wymiennie z nazwą „pełną”?

Do czego służy nazwa skrócona wpisana do CEIDG?

W formularzu CEIDG-1 w polu 07 wpisuje się „nazwę skróconą”. W polu 07 można wpisać dowolne określenie mające do 31 znaków. Zamiast niego, przedsiębiorca może podać w CEIDG-1 jako „nazwę skróconą” po prostu swoje imię i nazwisko. W jakim celu podaje się to określenie?

Wbrew pozorom, nie jest to krótsza nazwa firmy, którą można się swobodnie posługiwać, np. sprzedając towary i usługi. Wpisana w tym miejscu nazwa ma znaczenie tylko dla ZUS-u. Osoba fizyczna tej nazwy używa tylko wypełniając formularze ZUS-u, w tym: ZUS ZUA / ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń) oraz ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa, którą deklaruje się podstawę do obliczenia składek ZUS).

Trzeba pamiętać, aby w formularzach składanych do ZUS-u wszędzie tam gdzie pada określenie „nazwa skrócona” zamieścić to samo określenie, które zostało wpisane do CEIDG.

Czy nazwę skróconą można zamieścić na fakturze?

Jednoosobowi przedsiębiorcy mogą też zastanawiać się, czy nazwa skrócona podana w CEIDG-1 w polu 07 może znaleźć się na fakturze jako określenie sprzedawcy lub nabywcy. Odpowiedź brzmi: może, o ile zawiera imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym „firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko”, które można poszerzyć o dowolne inne oznaczenia, np. pseudonim, czy określenie przedmiotu działalności. Przepisy pozostawiają tu pewną dowolność, jednak nie ma w nich mowy o tym, by osoba fizyczna mogła używać nazwy skróconej bez imienia i nazwiska.

Co za tym idzie, dla urzędu skarbowego identyfikacją podatnika (osoby fizycznej) pod względem VAT jest m.in. imię i nazwisko (a także adres i NIP), a nie jakakolwiek nazwa własna dodana do imienia i nazwiska w CEIDG. Na formularzu VAT-R (służącym do rejestracji VAT) jest co prawda nazwa skrócona, ale podają ją tylko osoby prawne (np. spółki).

Oznacza to, że na fakturze muszą obowiązkowo znaleźć się imiona i nazwiska stron transakcji (jeśli są osobami fizycznymi). Jeśli w nazwach posiadają jakieś dodatkowe oznaczenia, to one także mogą się znaleźć na fakturze – ale nie muszą.

Wynika to z rozporządzenia fakturowego, które mówi, że faktura powinna zawierać m.in. „imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług”. Jak wyjaśniło ministerstwo, faktura na której znajdują się tylko imię i nazwisko podatnika – osoby fizycznej jest poprawna. Natomiast przedsiębiorstwo będące osobą prawną (np. spółka akcyjna) może posługiwać się na fakturze podaną w VAT-R nazwą skróconą.

Nazwa firmy na fakturze – przykład

Tę kwestię można opisać na przykładzie. Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest VAT-owcem i chce udokumentować fakturą sprzedaż mebli. Na fakturze, w miejscu opisanym jako „Sprzedawca” może wpisać:

  • Jan Kowalski Meble Drewniane (pełna nazwa firmy wpisana do CEIDG),
  • Jan Kowalski Meble (nazwa skrócona),
  • Jan Kowalski (imię i nazwisko).

Natomiast nie może wpisać na fakturze w polu „sprzedawca” samego określenia pozbawionego imienia i nazwiska, nawet jeśli jest wpisane do CEIDG jako „nazwa skrócona”, np.:

Meble drewniane, Drewniane Meble, Meble, itp.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.