Koniec roku to czas, w którym księgowi mają sporo pracy. Między innymi ze względu na pojawiające się pytania o zmiany w przepisach, które mają niedługo wejść w życie. Kwestii poruszanych przez przedsiębiorców jest jednak zdecydowanie więcej. Wystarczy rzucić okiem na pytania, jakie trafiły do inFaktu w grudniu.

1. Jeśli jestem na chorobowym od 1-go do ostatniego dnia miesiąca to też trzeba zapłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne?

Przy składce zdrowotnej nie ma tzw. okresów bezskładkowych. Dlatego składkę należy opłacać za cały miesiąc nawet jeśli przebywa się na zwolnieniu lekarskim.

2. Czy zapłata za towar poprzez skrill (dawne moneybookers) jest akceptowana, by korzystać z możliwości uniknięcia kasy fiskalnej?

Ze zwolnienia z konieczności stosowania kasy fiskalnej można skorzystać, o ile spełnione są następujące warunki:

  • towar jest sprzedawany w systemie wysyłkowym, oraz
  • sprzedawca posiada dane dotyczące transakcji oraz nabywcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania), czyli ma możliwość pobrania szczegółowych raportów dotyczących poszczególnych transakcji.

3. Czy w przypadku jeśli odbiorcą usługi jest polski konsument to MOSS również znajdzie zastosowanie?

Jeżeli odbiorcą usługi świadczonej przez polskiego przedsiębiorcę jest polski konsument, to usługi takie są opodatkowane zgodnie z przepisami polskimi, bez rejestracji w systemie MOSS.

Wprowadzone przepisy ustawy o VAT, jak również wszelkie przygotowane przez Komisję Europejską dokumenty dotyczące procedury MOSS nie wskazują na to, aby zgłoszenie do niej łączyło się z obowiązkiem rejestracji do podatku VAT w Polsce.

4. Co z rachunkami za energię w przypadku prowadzenia firmy we własnym mieszkaniu? Czy stawka za kWh jest większa, gdy wykorzystuje się prąd pod działalność?

Zależy to od tego na czym faktycznie polega prowadzona działalność gospodarcza. Jeśli do jej wykonywania nie potrzeba prądu przemysłowego to wyższe stawki nie będą naliczane. W celu uzyskania szczegółowej odpowiedzi najlepiej jednak skontaktować się z dostawcą energii.

5. KPiR muszę drukować osobno za każdy miesiąc i wpinać np. nad ostatnią fakturą z danego miesiąca, czy mogę mieć osobną teczkę z wydrukami Księgi, a faktury przechowywać osobno?

Najlepszym rozwiązaniem jest wydrukowanie KPiR oraz podpięcie do niej ułożonych chronologicznie dokumentów potwierdzające poszczególne wpisy w Księdze. Pozwala to m.in. na łatwiejszy dostęp do firmowej dokumentacji. Nie polecamy przechowywania faktur oddzielnie od KPiR.

6. Jaki dokument muszę wystawić klientowi prywatnemu jako dowód zakupu – wystarczy zwykła faktura?

Nie ma obowiązku wystawiania dokumentu potwierdzającego transakcję zawartą z konsumentem. W przypadku jednak, gdy taka osoba zażąda potwierdzenia sprzedaży to należy wystawić fakturę.

Jaki dokument jako dowód zakupu

7. Czy system MOSS ma dotyczyć również firmy spoza UE oferujących usługi elektroniczne na terenie Wspólnoty?

Przedsiębiorcy spoza Unii Europejskiej świadczący usługi elektroniczne na rzecz konsumentów na terytorium Wspólnoty także mają obowiązek zarejestrować się do systemu MOSS w wybranym przez siebie państwie członkowskim UE. Mogą również zarejestrować się do VAT w każdym z państw członkowskich, w którym mieszkają odbiorcy tych usług.

Chcesz mieć doskonale prowadzoną księgowość?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.