Spółka jako sposób na założenie więcej niż jednej firmy

Nie wiedziałeś? No to już wiesz. Jest to bezwzględne ograniczenie dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Co powinna zatem zrobić osoba np. trudniąca się tworzeniem grafiki, jeśli zapragnie mieć dodatkowo firmę cateringową?

Tylko 1 działalność gospodarcza

Polskie prawo umożliwia osobie fizycznej prowadzenie tylko 1 jednoosobowej działalności gospodarczej. Podlega ona zarejestrowaniu w CEIDG, czyli spisie przedsiębiorców, na podstawie wniosku CEIDG-1. Podczas rejestracji przedsiębiorca podaje podstawowe informacje na swój temat, m.in. NIP, nazwę, siedzibę i kody PKD określające rodzaj prowadzonej działalności (np. uprawa ryżu bądź działalność prawnicza). Dane te podlegają aktualizacji w przypadku zaistnienia zmian. W opisanej sytuacji grafik chcący rozszerzyć swoją działalność gospodarczą o biznes cateringowy, ma tylko jedną możliwość – może dodać do dotychczasowych kodów PKD jeszcze jeden – nie ma natomiast możliwości założenia kolejnej firmy.

 Czy wiesz, że możesz mieć tylko 1 działalność gospodarczą?

Jedna firma daje wiele możliwości

Dodanie nowego kodu PKD oznacza, że nadal mamy do czynienia z jedną – tą samą – działalnością gospodarczą, rozliczaną najczęściej przy pomocy Książki Przychodów i Rozchodów wg zasad ogólnych.

Spółka jest jedyną alternatywą

Jedyną alternatywną formą prowadzenia dwóch różnych działalności w tym samym czasie jest założenie spółki. Nie mamy tutaj do czynienia z ograniczeniem liczby spółek, jakie przedsiębiorca chciałby prowadzić.

Zakładanie działalności gospodarczej z inFakt

Oferujemy usługę zakładania działalności gospodarczej dla wszystkich zainteresowanych startem własnego biznesu – za darmo.

Skontaktuj się z nami i ułatw sobie proces realizacji planów biznesowych. Jeśli natomiast jesteś obcokrajowcem i przeraża Ciebie perspektywa walki z formalnościami – poznaj zasady rejestrowania firmy w Polsce.

Chcesz rozliczać się online w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.