Ile wynosi kwota wolna od podatku? Czy mają do niej prawo przedsiębiorcy opodatkowani liniowo?


22 listopada 2015 3 min. czytania

O kwocie wolnej od podatku słyszał chyba każdy – często mówią o niej politycy, a ostatnio zagościła w dyskusjach za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on mianowicie, że przepisy regulujące wysokość kwoty wolnej od podatku są niezgodne z Konstytucją. Tylko co to w praktyce oznacza dla podatników?

Co kwota wolna od podatku daje przedsiębiorcy?

Kwota wolna od podatku to poziom osiąganych przez nas dochodów, przy uzyskaniu których nie mamy obowiązku odprowadzenia na rzecz fiskusa podatku dochodowego. Kwota ta wynosi obecnie 3091 zł (tzn. że podatek od rocznego dochodu w wysokości 3091 zł lub mniejszego zawsze wyniesie 0 zł).

I to właśnie na temat wysokości kwoty wolnej od podatku wypowiedział się Trybunał uznając, że jest ona zbyt niska i nie gwarantuje wystarczających środków pieniężnych na minimum egzystencji dla przeciętnego Polaka.

Rzeczywiście, kwota wolna jest w Polsce taka sama od 2009 r., a przecież koszty życia wzrosły od tego czasu o kilkanaście procent. To, że kwota wolna od podatku musi wzrosnąć, jest już jasne dla wszystkich – tylko kiedy i jak do tego dojdzie?

Czym kwota wolna od podatku różni się od kwoty zmniejszającej podatek?

Kwota wolna od podatku a konsekwencje orzeczenia TK

Konsekwencje wyroku TK odczujemy w 2017 r.

Przepisy podatkowe dotyczące wysokości kwoty wolnej od podatku, które zostały uznane za niezgodne z Konstytucją, stracą moc 30 listopada 2016 r. Do tej daty muszą więc zostać opracowane i uchwalone nowe rozwiązania prawne regulujące mechanizm wyliczania kwoty wolnej od podatku.

Zaczną one najprawdopodobniej obowiązywać od początku 2017 roku.

Kwota wolna wzrośnie – ale nie wiadomo, o ile

Gdyby kwota wolna od podatku wzrosła do np. 8000 zł – bo o takiej kwocie często mówią politycy – to wówczas osoby rozliczające się miesięcznie (etatowcy) odliczałyby od podatku 120 zł miesięcznie.

W przypadku rozliczenia kwoty wolnej jednorazowo – najczęściej przedsiębiorca robi to w pierwszym miesiącu danego roku – kwota zmniejszająca podatek dochodowy wynosiłaby 1440 zł, a tym samym byłaby wyższa od dotychczasowej o prawie 884 zł.

Czy jednak nowa wyższa kwota wolna wyniesie 8000 zł, czy będzie to inna – mniejsza lub większa liczba – przekonamy się dopiero na koniec listopada 2016, kiedy zostaną uchwalone nowe przepisy.

W obliczu obecnie obowiązujących 3091 zł, całkowicie nierealnymi wydają się być propozycje zwiększenia kwoty nawet do 20 tys. zł.

Jakie ulgi podatkowe przysługują przedsiębiorcy?

Kwota wolna od podatku – to się nie zmieni

Bez względu na to, o ile wzrośnie kwota wolna od podatku, nie zmieni się zasada, iż każdemu przysługuje tylko jedna kwota wolna do odliczenia. Jeśli więc pracujemy na etacie i mamy firmę, musimy dokonać wyboru źródła, z którego ją rozliczymy.

Przy tym trzeba pamiętać, że z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać jedynie osoby opodatkowane na zasadach ogólnych, tzn. według skali podatkowej.

Taki przywilej nie przysługuje ryczałtowcom, przedsiębiorcom stosującym kartę podatkową, a także tym, który wybrali podatek liniowy.

Jak rozliczać kwotę wolną od podatku?

Chcesz wyliczać kwotę podatku w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu