Co się dzieje z kwotą wolną od podatku, jeżeli osoba przechodzi w trakcie roku z etatu na własną działalność? Jak się ją rozlicza?

Najprościej rzecz ujmując kwota wolna od podatku to dochód, który nie podlega opodatkowaniu. Co za tym idzie w przypadku uzyskania dochodu równego lub niższego od tej kwoty nie trzeba płacić fiskusowi podatku. Z takiej możliwości może skorzystać większość przedsiębiorców. Ile jednak w 2014 r. wynosi kwota wolna od podatku i jakie zasady jej dotyczą?

W skrócie

Kwota wolna od podatku:

  • W 2014 r. wynosi 3091 zł – to pozwala zmniejszyć podatek o 556,02 zł
  • Przysługuje tylko dla zasad ogólnych (nie jest dostępna dla podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej)
  • Nie może być odliczona dwa razy – jeśli prowadzisz działalność, kwotę wolną rozliczasz w ramach firmy

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Kwota wolna od podatku w 2014 r. – jakie zasady jej dotyczą_

Polska kwota wolna od podatku zdecydowanie niższa niż w innych krajach

Od 2009 r. kwota wolna od podatku w Polsce nie uległa zmianie i wynosi 3091 zł. Zgodnie z wyliczeniami firmy doradczej KPMG dla „GW” to najniższa kwota spośród wszystkich krajów, które posiadają ją w swoich systemach. Przykładowo w Hiszpanii jest ona 25 razy wyższa niż w Polsce, a na Cyprze prawie 30 razy. Po przeliczeniu na złotówki okazuje się, że np. mieszkańcy Barcelony czy Madrytu mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku, która sięga prawie 75 tys. zł.

I choć co jakiś czas pojawia się w Polsce propozycja podniesienia kwoty wolnej od podatku to jednak dyskusja w tym temacie nie znajduje przełożenia na konkretne działania. Pewnym pocieszeniem dla przedsiębiorców może być fakt istnienia systemu ulg i odliczeń od podatku, który funkcjonuje wraz kwotą wolną. Dzięki temu można zmniejszyć zobowiązywania podatkowe stosując np. ulgę internetową czy na dzieci.

Dla kogo kwota wolna od podatku w 2014 r.?

W kontekście kwoty wolnej od podatku trzeba sobie zdawać przede wszystkim sprawę z tego, że nie mogą z niej skorzystać wszyscy polscy przedsiębiorcy. Dotyczy ona bowiem jedynie rozliczających się na zasadach ogólnych. Także osób pracujących na etacie czy zatrudnionych na podstawie np. umowy zlecenia czy o dzieło.

uwaga

Kwota wolna od podatku nie dotyczy jednak firm, które zdecydowały się na podatek liniowy, ryczałt od przychodów zewidencjonowanych i kartę podatkową.

Osoby, które nie zarobiły wspomnianych 3091 zł powinny pamiętać, że również mają obowiązek złożenia zeznania rocznego PIT. Odpowiedniego druku nie trzeba składać jedynie w przypadku nieuzyskania żadnych przychodów.

Kwota wolna od podatku obniża zaliczkę na podatek dochodowy

W kontekście kwoty wolnej od podatku warto wiedzieć, jak się ona ma do obliczania zaliczek na podatek dochodowy. Otóż przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych mogą skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek wynoszącej 556,02 zł. Skąd taka liczba? To po prostu 18% z 3091 zł. Przedsiębiorca może w 2014 r. te 556,02 zł w całości odliczyć od podatku dochodowego. Najczęściej robi się to jednorazowo w pierwszym miesiącu danego roku.

Trochę inaczej ta kwestia przedstawia się dla osób, które pracują na etacie. W ich przypadku pracodawca nie rozlicza kwoty wolnej od podatku odejmując ją od podatku zatrudnionego jednorazowo. Robi to bowiem regularnie odejmując co miesiąc 1/12 z 556,02 zł.

Kwoty wolnej od podatku nie można odliczyć dwa razy

Należy także pamiętać, że przedsiębiorca rozliczający się według skali podatkowej ma prawo tylko do jednej kwoty wolnej od podatku i nie może jej rozliczać dwa razy. Dla kogo jest to istotne? Przede wszystkim dla osób, które łączą pracę na etacie z prowadzeniem firmy.

Kwoty wolnej od podatku nie można więc odliczyć raz z etatu, a drugi raz w związku z działalnością. Dodatkowo w przypadku, gdy prowadzi się firmę to kwota wolna od podatku jest rozliczana właśnie w związku z działalnością, a nie z etatem.

Powyższy aspekt powinien zainteresować osoby, które zaczynają prowadzić firmę jednak nie chcą rezygnować z etatu. W takiej sytuacji bowiem pracodawca przestaje pomniejszać ich podatek o kwotę wolną od podatku, a przedsiębiorca rozpoczyna odliczanie tej kwoty w ramach prowadzonej działalności.

A co w sytuacji, gdy firma została zarejestrowana w trakcie 2014 r., a pracodawca już odliczył część kwoty wolnej od podatku od pensji? Obowiązkiem nowego przedsiębiorcy jest wyliczenie, ile jeszcze pozostało do odliczenia, a następnie rozliczenie niepełnej kwoty w działalności.

inFakt automatycznie rozlicza kwotę wolną od podatku

Jeśli nie jesteś przekonany co do poprawności swoich rozliczeń w kontekście kwoty wolnej od podatku zdaj się na ekspertów. Dołącz do inFaktu a nasi księgowi rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości. Wystarczy, że zadzwonisz, wyślesz e-maila albo zadasz pytanie na czacie lub forum.

Co więcej użytkownik Programu do Księgowości nie musi samodzielnie rozliczać kwoty wolnej od podatku – aplikacja robi to za niego. Oprócz tego:

 • testujesz księgowość online przez 30 dni – zupełnie za darmo,
 • otrzymujesz przydatny newsletter, który porusza istotne dla przedsiębiorcy kwestie,
 • masz dostęp do firmowych rozliczeń 24h/dobę – wystarczy dostęp do Internetu.

Załóż darmowe konto wypełniając poniższy formularz i ciesz się pełną świadomością firmowych rozliczeń 😉

Kwota wolna od podatku – rozliczysz ją w inFakcie

Obliczanie podatku dochodowego biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku, a także inne odliczenia oraz koszty nie należy do prostych. Chyba że korzysta się z wygodnego programu księgowego. Jak to działa?

 • Zakładasz bezpłatne konto inFakt.pl
 • Wypełniasz dane księgowe i uruchamiasz 30-dniowy test księgowości online
 • Wystawiasz faktury i dodajesz koszty, a podatki liczą się same
 • Dzwonisz lub e-mailujesz do księgowych – kiedy tylko potrzebujesz

Załóż konto i wypróbuj inFakt – to nic nie kosztuje.