Czy z kwoty wolnej mogą korzystać ryczałtowcy i osoby opodatkowane liniowo? Jak jest wysokość kwoty wolnej?

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku to jedno z głównych – obok obniżenia wieku emerytalnego – haseł używanych przez polityków w kampaniach wyborczych. Ale czym właściwie jest kwota wolna od podatku? I komu ona przysługuje?

Kwota wolna od podatku to 3091 zł

Kwota wolna od podatku to wysokość osiąganych dochodów, od których nie mamy obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego. Kwota ta wynosi obecnie w Polsce 3091 zł.

Oznacza to w praktyce, że podatek od rocznego dochodu w wysokości do 3091 zł wyniesie 0 zł. Niestety, na tle innych krajów UE nasza kwota wolna od podatku wypada słabo. Trudno się więc dziwić, że politycy chętnie postulują jej podniesienie – nawet do 8 tys zł.

Kwota wolna od podatku tylko dla skali podatkowej

Rozliczenie kwoty wolnej od podatku nie zależy od tego, z jakich źródeł uzyskujemy  przychody – może to być zarówno praca na etacie, jak i własna działalność gospodarcza. Przysługuje ona tym, którzy rozliczają się według skali podatkowej (czyli płacą podatek 18%). Taki przywilej nie przysługuje ryczałtowcom, przedsiębiorcom stosującym kartę podatkową, a także tym, którzy wybrali podatek liniowy.

Przysługuje tylko jedna kwota wolna od podatku. Musimy więc dokonać wyboru – jeśli pracujemy na etacie i prowadzimy własną firmę wg skali podatkowej, wybieramy albo etat, albo działalność.

Komu przysługuje kwota wolna od podatku_

Jak w praktyce rozlicza się kwotę wolną od podatku?

Jeżeli pracujemy na etacie, kwotę wolną od podatku rozlicza za nas pracodawca (na podstawie oświadczenia PIT-2), pomniejszając co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy (o 1/12 kwoty zmniejszającej).

Przedsiębiorcy płacący podatek wg skali podatkowej rozliczają kwotę wolną najczęściej jednorazowo. Mogą oni odjąć od podatku 556,02 zł. Skąd takie liczby? 

Czym różni się kwota wolna od podatku od kwoty zmniejszającej podatek?

Tak, zazwyczaj nie odróżniamy tych dwóch pojęć. Spieszymy z pomocą: kwota wolna od podatku to 3091 zł rocznie (czyli taka, od której nie płacimy podatku), a kwota zmniejszająca podatek stanowi jej 18%, tj. 556,02 zł (po zastosowaniu zaokrągleń wynikających z przepisów). Nawet, jeżeli nie musimy płacić żadnego podatku, i tak jesteśmy zobowiązani do złożenia PIT w urzędzie skarbowym.

A jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki sposób opodatkowania wybrać – podpowiadamy, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Na koniec zagadka – dlaczego kwota zmniejszająca podatek, mająca wynosić 18% kwoty wolnej, wynosi… 556,02 zł, a nie 556,38 zł (przecież 3091 zł x 18% =… 556,38 zł)?

Chcesz rozliczać kwotę wolną od podatku w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.