Do kiedy trzeba zgłosić przejście na podatek dochodowy co kwartał i VAT co kwartał?

Rozliczanie podatku dochodowego i VAT-u co kwartał, a nie co miesiąc, ma sporo zalet.

Podatki kwartalnie – to się opłaca

Zgodnie z naszym badaniem Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011, tylko:

* 16% przedsiębiorców rozlicza kwartalnie podatek dochodowy

* 20% przedsiębiorców rozlicza kwartalnie VAT

A kwartalny sposób rozliczania podatków ma wiele zalet. Przede wszystkim w kieszeni przedsiębiorcy zostają pieniądze, które wpłaciłby na konto urzędu rozliczając się miesięcznie. Można obracać nimi w dowolny sposób, np. przeznaczyć na zakup towarów i uzyskać dodatkowy przychód. Rozliczanie finansów z 3 miesięcy a nie z jednego pozwala także na większą optymalizację kosztów firmowych, czyli zakupów „na firmę”, zwłaszcza jeśli chodzi o odliczenia VAT-u. Przedsiębiorca ma po prostu na to więcej czasu.

Istotną zaletą jest także to, że kwartalne rozliczanie VAT-u oznacza rzadsze kontakty z urzędem skarbowym, ponieważ zamiast deklaracji VAT-7 co miesiąc, przedsiębiorca składa deklarację VAT-7K co kwartał. A to oznacza tylko 4 deklaracje w roku!

Jak przejść na podatki kwartalne?

Jak wyjaśnialiśmy na blogu w poprzednim artykule, przejście na kwartalny podatek dochodowy jest możliwe raz do roku – do 20 lutego. Natomiast w przypadku zmiany sposobu rozliczania VAT-u, należy złożyć deklarację VAT-R w odpowiednim terminie. Konkretnie, są to następujące daty:

  • do 25 lutego – rozliczenie kwartalne od I kwartału
  • do 25 maja – rozliczenie kwartalne od II kwartału
  • do 25 sierpnia – rozliczenie kwartalne od III kwartału
  • do 25 listopada – rozliczenie kwartalne od IV kwartału

Jak widać, ostatni termin na zmianę minął 25 sierpnia, a kolejny nadejdzie już 25 listopada. Warto ponownie rozważyć przejście na kwartalny VAT!