Jakie dokumenty można wysłać do urzędu poprze e-Deklaracje? Czy trzeba posiadać podpis elektroniczny?

Dobra wiadomość dla osób samodzielnie prowadzących księgowość, które z niechęcią odwiedzają placówki Poczty Polskiej. Od października 2012 deklarację VAT-7 będzie można przesyłać do urzędu skarbowego przez Internet bez posiadania podpisu elektronicznego.

System e-Deklaracje działa już od dawna, ale niestety wciąż istnieje katalog dokumentów, których nie można przesłać do urzędu bez posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ten fakt bardzo ogranicza funkcjonalność serwisu dla przedsiębiorców, którzy zapewne korzystaliby z niego nieco częściej niż raz na rok, jak to zwykle czynią osoby na etatach.

Wygląda na to, że ta sytuacja ulegnie jednak pewnej poprawie. Ministerstwo Finansów planuje zmianę rozporządzenia dotyczącego przesyłania deklaracji i podań. Zmiana ta sprawi, że e-Deklaracje pozwolą dostarczyć do urzędu skarbowego przez Internet, bez posiadania podpisu elektronicznego:

  • VAT-7
  • VAT-7K
  • VAT-7D
  • PCC-3 (dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych)

Zmiana ma dotyczyć deklaracji składanych po 30 września 2012 r. dla rozliczenia miesięcznego oraz za IV kwartał, przy rozliczeniu kwartalnym. VAT-7 przez Internet złożą wyłącznie osoby fizyczne, ale to właśnie one mogą z nowej funkcji korzystać najchętniej. Ponoć w Polsce mamy 1,2 mln osób fizycznych będących podatnikami VAT.

Co to oznacza? Ano to, że prowadzenie księgowości na własną rękę, np. korzystając z Self Service w inFakcie, będzie po prostu szybsze i łatwiejsze 🙂

Więcej: infor.pl