Jakiego typu składki na ubezpieczenia społeczne trzeba opłacać, żeby dostać zasiłek macierzyński na własnej działalności?

Prowadząc działalność gospodarczą mamy wpływ na to, czy otrzymamy zasiłek macierzyński.

Jakie składki opłaca przedsiębiorca?

Osoba prowadząca działalność, niepodlegająca ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (poza prowadzoną firmą) ma obowiązek opłacać składki na następujące ubezpieczenia:

 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • ubezpieczenie emerytalne,
 • ubezpieczenie rentowe,
 • ubezpieczenie wypadkowe.

Żadne z powyższych nie zapewnia przedsiębiorcy otrzymania zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa. Aby go uzyskać należy bowiem zgłosić się do opłacania dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania, co oznacza że nie ma znaczenia od kiedy kobieta podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Oczywiście do ubezpieczenia chorobowego trzeba zgłosić się przed porodem, w przeciwnym wypadku nie dostaniemy zasiłku macierzyńskiego wcale.

Kiedy przedsiębiorcy nie przysługuje prawo zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego?

Może się zdarzyć, że kobieta prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie będzie mogła zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a tym samym straci szansę na otrzymanie zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności.

W przypadku jednoczesnej pracy na etacie, pod warunkiem zarabiania przynajmniej najniższej krajowej i posiadania własnej firmy mamy do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczeń. Powstaje wówczas obowiązek opłacania z tytułu prowadzonej działalności tylko składki zdrowotnej, składki emerytalna i rentowa są dobrowolne. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wtedy i tylko wtedy, gdy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Jak już zostało wspomniane, niezbędne do otrzymania zasiłku macierzyńskiego jest opłacanie składki chorobowej. Oznacza to, że kobieta z umową o pracę gwarantującą co najmniej minimalne wynagrodzenie nie ma prawa do tego świadczenia z tytułu działalności, ale dostanie je oczywiście z etatu.

Jeżeli natomiast kobieta w ramach umowy o pracę zarabia mniej niż wynosi aktualna najniższa krajowa to ma obowiązek opłacać takie same składki z tytułu prowadzenia działalności, jak przedsiębiorca nie pracujący na etacie wcale. Przystępując do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w razie urodzenia dziecka dostanie dwa zasiłki macierzyńskie.

Prowadzenie firmy na etacie a zwolnienie lekarskie

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński z tytułu działalności_

Kiedy ZUS ma obowiązek policzyć podstawę wymiaru zasiłku od nowa?

Obliczona średnia do zasiłku będzie miała zastosowanie do momentu, aż przerwa pomiędzy kolejnymi okresami pobierania zasiłków (nie ma znaczenia czy jest to ten sam rodzaj zasiłku czy inny) wyniesie co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Oznacza to, że jeżeli nie ma przerwy pomiędzy kolejnymi świadczeniami albo jest ona krótsza niż 3 pełne miesiące miesiące kalendarzowe, ZUS nie ustala na nowo średniej do zasiłku.

Przykład 1

Kobieta założyła działalność gospodarczą 1 stycznia 2017 roku. Ma prawo do przywileju w postaci małego ZUS-u przez pierwsze 24 miesiące, od początku prowadzenia firmy opłaca dobrowolną składkę chorobową.

W kwietniu kobieta zachorowała i pobierała zasiłek chorobowy. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego była najniższa z możliwych do uzyskania przez przedsiębiorcę. Od maja kobieta postanowiła zadeklarować maksymalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż dowiedziała się, że jest w ciąży. W czerwcu jednak jej stan zdrowia się pogorszył i kobieta nie wróciła już do prowadzenia firmy przed porodem.

Przerwa pomiędzy kolejnymi okresami pobierania zasiłków była krótsza od 3 miesięcy, co oznacza że podstawa wymiaru zasiłku nie zmieni się.

Przykład 2

Jeżeli ta sama kobieta, która była na zwolnieniu lekarskim w kwietniu, a od maja zaczęła opłacać składki od najwyższej możliwej podstawy wymiaru składek prowadziłaby firmę aż do rozwiązania, które nastąpiłoby w październiku, ZUS ustaliłby nową podstawę wymiaru zasiłku. Przerwa pomiędzy kolejnymi świadczeniami byłaby dłuższa niż 3 pełne miesiące kalendarzowe, a kobieta mogłaby liczyć na wyższy zasiłek macierzyński.

Jak otrzymać wysoki zasiłek macierzyński prowadząc działalność gospodarczą?

Formalności w ZUS-ie

Przedsiębiorcza mama nie jest zwolniona z dopełniania formalności w ZUS-ie. Każdą zmianę dotyczącą podlegania ubezpieczeniom trzeba zgłosić w terminie 7 dni od daty powstania lub ustania obowiązku ubezpieczenia.

Przydatne formularze ZUS:

 1. ZUS ZWUA – Wyrejestrowanie z ubezpieczeń
 2. ZUS ZZA – Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych
 3. ZUS ZUA – Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej
 4. ZUS DRA – Deklaracja rozliczeniowa

Spawdź jak skorygować deklaracje ZUS ZUA i ZUS ZZA

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

 • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
 • Czytaj praktyczny newsletter
 • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Masz pytania? Zostaw komentarz lub napisz do nas: info@infakt.pl.