Czym różni się faktura VAT od faktura marża? Która jest korzystniejsza przy zakupie auta na firmę?

Samochód w firmie to najczęściej po prostu samochód prywatny, przynajmniej na początku. Z czasem przychodzi jednak moment, w którym jako przedsiębiorca stajesz przed decyzją zakupu samochodu firmowego. Jaka forma kupna samochodu jest korzystniejsza – faktura VAT czy faktura marża?

Czym jest procedura marży?

Zacznijmy od wyjaśnienia obu pojęć, czyli faktury VAT i faktury marża, z którą wiąże się tzw. procedura marży.

Procedura marży jest specyficznym sposobem opodatkowania VAT-em. Standardowo sprzedawca od całej wartości netto sprzedawanych towarów lub usług nalicza podatek VAT i wykazuje go w deklaracji VAT-7 jako VAT należny. W przypadku procedury marży jest inaczej.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega kwota marży, czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu, a ceną sprzedaży danego towaru lub usługi. Procedura ta dotyczy sprzedającego. Ty jako kupujący nie posiadasz informacji na temat tego, od jakiej wartości naliczony był podatek VAT.

Zakupiłeś samochód z zagranicy? – sprawdź jak powinieneś rozliczyć taki zakup!

Czego dotyczy procedura marży?

Jest to szczególna procedura rozliczenia podatku VAT. Może mieć miejsce w przypadku sprzedaży:

  • usług turystycznych,
  • towarów używanych,
  • przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,
  • dzieł sztuki.

Jeśli więc rozważamy zakup samochodu na fakturę marża to oczywiście mówimy o przypadku zakupu samochodu używanego. Najczęściej w tej sytuacji chodzi o zakup samochodu z komisu.

Faktura marża a faktura VAT

Podstawową różnicą pomiędzy fakturą marża, a fakturą VAT jest właśnie VAT. Na fakturze marża nie jest wyszczególniony podatek VAT. Mimo że sprzedawca od takiej faktury VAT wykazuje i rozlicza go w deklaracji VAT to na fakturze marża nie znajdziesz informacji o wysokości podatku VAT. W ogóle pozycja ta nie będzie uwzględniona.

Zupełnie inaczej jest w przypadku standardowej faktury VAT. Na niej znajdziesz zarówno wartość netto, wartość podatku VAT oraz wartość brutto faktury.

Jaka forma zakupu samochodu jest korzystniejsza – faktura VAT czy faktura marża?

h2>Co to oznacza?

Jeśli jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT to dla Ciebie nie ma znaczenia fakt, na jaki dokument dokonasz zakupu. Zarówno kwota brutto z faktury VAT, jak i kwota z faktury marży będzie stanowiła podstawę amortyzacji samochodu i zostanie ujęta w kosztach w postaci amortyzacji.

Sytuacja jednak wygląda inaczej, jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT. Wówczas rodzaj dokumentu ma znaczenie. Faktura VAT bowiem da Ci prawo do odliczenia podatku VAT, natomiast faktura marża takiego prawa Ci nie da.

Kiedy możliwe jest odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu i wydatków związanych z tym pojazdem?

Przykład

Czynny podatnik VAT planuje zakup osobowego samochodu używanego. Ma możliwość zakupienia go na fakturę VAT lub fakturę marża. W obydwu przypadkach całkowity koszt pojazdu to 24 600 zł.

  • Wariant 1 – faktura marża

W tym przypadku podatnik będzie amortyzował całą kwotę 24 600 zł wskazaną na fakturze. W zależności od stawki amortyzacji – 20% lub 40% cała ta kwota będzie ujęta w kosztach podatkowych odpowiednio w okresie 5 lub 2,5 lat.

  • Wariant 2 – faktura VAT

W tej sytuacji na fakturze będzie wyszczególniona wartość netto 20 000 zł i kwota podatku VAT w wysokości 4 600 zł. Rozliczenie będzie uzależnione od tego, w jaki sposób samochód będzie użytkowany w firmie. Samochód firmowy uprawnia do odliczenia 100% podatku VAT, natomiast samochód użytkowany w trybie mieszanym uprawnia do odliczenia 50% podatku VAT.

Rozliczenie zakupu samochodu przez czynnego podatnika VAT przedstawia poniższa tabela:

Faktura marża

Faktura VAT

Samochód firmowy

Samochód w użytkowaniu mieszanym

Samochód firmowy

Samochód w użytkowaniu mieszanym

Podstawa amortyzacji

24 600,00 zł

24 600,00 zł

20 000,00 zł

22 300 zł

Odliczenie VAT

0,00 zł

0,00 zł

4 600,00 zł

2 300 zł

 

Wniosek

Zarówno w przypadku faktury marża, jak i faktury VAT cała zapłacona za samochód kwota będzie rozliczona. Jednak tylko w przypadku faktury VAT możesz odliczyć podatek VAT od takiego zakupu. Jeśli więc zależy Ci na tym, by zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe względem podatku VAT, nie kupuj samochodu na fakturę marżę. Faktura VAT będzie dla Ciebie zdecydowanie lepszym wyborem.
Reasumując omawiane zagadnienie pora na to, by odpowiedzieć sobie na pytanie jaka forma zakupu samochodu jest korzystniejsza – faktura VAT czy faktura marża?  Po pierwsze pytanie to ma znaczenie w przypadku zakupu samochodu używanego. Po drugie fakt na jaki dokument zakupisz samochód ma znaczenie tylko wówczas, gdy posiadasz status czynnego podatnika VAT.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących artykułu zachęcamy do pozostawienia komentarza, a z przyjemnością odpowiemy.

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.