Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku od towarów i usług. Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, podczas webinarów oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz specyficznymi rozliczeniami VAT.

Od 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rozliczania kosztów eksploatacji pojazdu. Jak zaksięgować koszty paliwa na nowych zasadach?

Rozliczanie kosztów eksploatacji pojazdów

Jedną z najważniejszych zmian w 2019 roku dla przedsiębiorców, jest niewątpliwie zmiana w rozliczaniu kosztów eksploatacji pojazdu. Przedsiębiorca, który dla celów działalności gospodarczej użytkuję pojazd, ma prawo rozliczyć jego koszty eksploatacji. Rozliczenie kosztów eksploatacji należy uzależnić od jego rodzaju dysponowania. W przypadku użytkowania pojazdów ciężarowych, przedsiębiorca ma prawo rozliczać 100% poniesionych wydatków oraz ma prawo odliczyć 100% wartości naliczonego podatku VAT. Natomiast w przypadku użytkowania pojazdu w dysponowaniu mieszanym, przedsiębiorca ma prawo:

  • odliczać 20% wartości poniesionych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu, jeżeli wykorzystuje pojazd prywatny;
  • lub 75%  z tytułu kosztów używania samochodu osobowego, na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku gdy samochód osobowy wykorzystujemy także do celów prywatnych;

Jak zaksięgować koszty paliwa?

Zaksięgowanie kosztu paliwa będzie więc uzależnione od sposobu wykorzystywania pojazdu oraz od status VAT przedsiębiorcy. Przyjmijmy, że przedsiębiorca otrzymał fakturę w kwocie 200 zł netto z naliczonym VAT w wysokości 46 zł.

Podatnik zwolniony z VAT

Do kosztów uzyskania przychodu, przedsiębiorca zaliczy:

  • kwotę 246 zł, jeżeli pojazd wykorzystywany jest jedynie na cele działalności gospodarczej;
  • lub kwotę 184,50 zł jeżeli wykorzystuje pojazd w dysponowaniu mieszanym (75% wartości);
  • albo w przypadku użytkowania pojazdu prywatnego ma prawo odliczyć 49,20 zł (20% wartości);

Czynny podatnik VAT

Dla celów podatku VAT podatnik ma prawo do odliczenia:

  • 100% podatku naliczonego, jeżeli pojazd jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej;
  • 50% wartości podatku naliczonego, jeżeli pojazd jest użytkowany w dysponowaniu mieszanym.

Natomiast dla celów podatku PIT, do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca zaliczy:

  • 20% z kwoty netto 200 zł + 23 zł (50% nieodliczonego VAT) tj. 44,60 zł;
  • 75% z kwoty netto 200 +23 zł tj. 167,25 zł.

Jeżeli podatnik prowadzi sprzedaż mieszaną wówczas przy odliczeniu podatku VAT należy zastosować dodatkowo wskaźnik sprzedaży mieszanej.

Koszty paliwa

Paliwo należy zaksięgować do kolumny 13 w zależności od przysługującego prawa. Dla celów podatku VAT, transakcję należy wykazać w rejestrach VAT uzależniając wartość netto transakcji od przysługującego prawa odliczenia VAT.