Handel krypto-walutami staje się coraz bardziej popularny. W przypadku gdy dokonujemy transakcji dotyczącej bitcoinów pojawia się podstawowe pytanie, jak zaksięgować bitcoin?
W pierwszej kolejności warto przedstawić czym są krypto-waluty i jak podchodzą do nich urzędy. Warto zapoznać się z opublikowanym artykułem w którym przedstawiliśmy stanowiska urzędów w tym zakresie.

Jak zaksięgować bitcoin?

Przedsiębiorca może nabyć bitcoina dokonując jego zakupu w internetowym kantorze lub wydobywając krypto-walutę w tak zwanych „kopalniach”. Sama kwestia nabycia bitcoina nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PIT ani VAT. Natomiast w przypadku gdy przedsiębiorca dokona sprzedaży bitcoina, ma obowiązek wykazać w działalności dane zdarzenie gospodarcze.
Jak zaksięgować bitcoin

Zakup kryptowalut

Zakup danej krypto-waluty na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będą stanowiły koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorca ma prawo ująć do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wydatek związany z nabyciem krypto-waluty. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków jedynym potwierdzeniem nabycia danej waluty będzie potwierdzenie przelewu, dlatego warto zadbać by z potwierdzenia przelewu można było jasno wywnioskować co jest przedmiotem transakcji. Wydatek ten należy zaksięgować dowodem wewnętrznym w kolumnie 13. Z uwagi na fakt, że wirtualna waluta jest niematerialna nie należy księgować jej jako zakup towarów i materiałów handlowych.
Bitcoin a PIT – jak rozliczyć podatek z kryptowalut? Bazę wiedzy od inFakt znajdziesz tutaj

Sprzedaż bitcoina

W przypadku sprzedaży waluty, przedsiębiorca powinien ująć transakcję w podatkowej książce przychodów i rozchodów w celu prawidłowego wyliczenia zaliczek na podatek dochodowy. Operacja powinna zostać wykazana fakturą w przypadku gdy posiadamy dane kontrahenta. Natomiast w praktyce unikatowe portfele, którymi dysponują użytkownicy nie dają możliwości uzyskania jakichkolwiek danych poza numerem portfelu. W takim przypadku przychód należy wykazać dowodem wewnętrznym na podstawie otrzymanego przelewu, przeliczonego po kursie NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego wpływ środków na konto. W przypadku czynnych podatników VAT warto wspomnieć, iż transakcje sprzedaży Bitcoin w myśl art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy, są zwolnione z VAT co spowoduje przejście na sprzedaż mieszaną
Z rozliczaniem bitcoinów poza działalnością gospodarczą, można zapoznać się we wcześniejszym artykule udostępnionym tutaj.