Jak ustalić stawkę VAT na fakturze?


6 lutego 2016 3 min. czytania

Ustalenie prawidłowej stawki VAT na fakturze potrafi przysporzyć nie lada problemów, a pomyłka wiąże się z koniecznością dokonywania korekt. Na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?

Co to jest VAT?

Podatek od towarów i usług, jeden z podstawowych podatków występujących w Polsce, ale – co ważne – nie jest obligatoryjny dla dużej grupy przedsiębiorców.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na rejestrację do VAT w urzędzie skarbowym, od tego momentu musi wystawiać faktury w kwocie netto powiększonej o podatek, ale wcześniej powinien ustalić prawidłową stawkę.

Rachunek czy faktura?

Jeśli przedsiębiorca ma wątpliwości co do tego, jaką stawką powinien opodatkować swoje usługi, może zgłosić się do urzędu skarbowego z prośbą o pomoc w rozstrzygnięciu tej kwestii.

Jaka stawka VAT na fakturze?

Podstawową stawką podatku VAT w Polsce jest 23%. Jeśli przepisy nie przewidują możliwości zastosowania innej – na fakturze wpisujemy właśnie tę.

Nie jest to jedyna stawka podatku – poza nią przedsiębiorca może świadczyć usługi opodatkowane obniżonymi stawkami VAT albo takie, które w ogóle temu podatkowi nie podlegają (mimo że sam przedsiębiorca nadal pozostaje VAT-owcem):

 • 8% – stosowana m.in. przy robotach budowlano-montażowych i przy części usług gastronomicznych, a także dla sprzedaży gazet, leków oraz dla niektórych usług artystów
 • 5% – przewidziana dla produktów rolnych, spożywczych oraz książek
 • 0% – pojawia się, kiedy mamy do czynienia z transakcjami zagranicznymi oraz np. transportem międzynarodowym.

Kiedy faktura na 0% VAT?

Poza powyższymi stawkami na fakturze VAT mogą pojawić się jeszcze dwa rodzaje oznaczeń odnoszących się do tego podatku.

Są to:

 • zw – czyli zwolnienie z VAT, przewidziane dla przedsiębiorców niebędących VAT-owcami (czyli np. korzystających ze zwolnienia z tytułu nieprzekroczenia limitu przychodu)

Zwolnienie z VAT bez zmian do 2018 roku

 • np – czyli nie podlega VAT; to oznaczenie pojawia się przy wystawianiu faktur na rzecz firm zagranicznych, dzięki czemu obowiązek naliczenia i zapłaty podatku spoczywa na kupującym. Oznaczenie „np” pojawia się na fakturach razem z „reverse charge”, czyli odwrotnym obciążeniem.

Jak ustalić stawkę VAT na fakturze_

Najczęstsze błędy przedsiębiorców

Oczywiście, najpowszechniejszym błędem jest mylenie tych stawek i oznaczeń, dla których podatku VAT się nie wylicza, czyli 0%, zw i np.

Kiedy zw, a kiedy np?

Wydawałoby się, że błąd jest nieistotny – a jednak! Stawka 0% oznacza, że ciągle mamy do czynienia ze sprzedażą opodatkowaną – czyli że można odliczać VAT od zakupów związanych z taką sprzedażą.

Jeśli na wystawionej przez nas fakturze omyłkowo zaczęłoby się pojawiać „zw” (sprzedaż nieopodatkowana), oznaczałoby to, że nie mamy prawa do rozliczania VAT od zakupów. Czyli najprościej rzecz ujmując, stracilibyśmy na tym.

Jakie dane na fakturze

Jak poprawić błędy na fakturach?

Korekty może dokonać jedynie sprzedawca – czyli firma wystawiająca fakturę z błędną stawką VAT. Kupujący nie może samodzielnie poprawić pomyłki ani wystawić noty korygującej.

Jak poprawić złą stawkę VAT na fakturze?

Chcesz wystawiać faktury w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
 • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu