Ciągły rozwój firmy, poszerzanie obszaru działania, zatrudnianie pracowników – taki scenariusz kołacze się po głowie sporej liczbie przedsiębiorców. Ci, którzy doszli już do momentu, że w ich firmie pracuje kilka osób, mogą myśleć o zorganizowaniu dla nich oraz ich rodzin imprezy integracyjnej, a następnie… potraktować wydatki jako koszt firmowy.

Nowoczesna firma stawia na przyjazną atmosferę

Dobra, a najlepiej świetna atmosfera, panująca w miejscu pracy, może mieć niebagatelny wpływ na rozwój firmy. Na poparcie tej tezy nie trzeba przytaczać żadnych socjologicznych badań przeprowadzanych przez amerykańskich naukowców. Do wyobraźni przemawia jakże nieskomplikowana logika stwierdzenia, że w przyjaznym środowisku pracuje się przyjemniej, kreatywniej i wydajniej.

Nie potrzebujesz budżetu Google

W pełni zgadza się z tym coraz więcej nowoczesnych przedsiębiorstw. Pionierami w tym kontekście można określić technologicznych gigantów na czele z Google, Microsoftem czy Intelem, którzy rokrocznie zajmują wysokie miejsca w rankingach najbardziej przyjaznych pracodawców. Ale nie trzeba zysków idących w dziesiątki miliardy dolarów czy placówek rozsianych po całej kuli ziemskiej, by zacząć stosować ten model.

Mała firma zatrudniająca kilka osób nawet w większym wymiarze posiada predyspozycje, by stworzyć przyjazne miejsce pracy. A jak powszechnie wiadomo, idealnym sposobem na zacieśnianie więzów wśród współpracowników jest impreza integracyjna.

wyjazd_infakt_2

Impreza integracyjna to koszt firmowy

Zapytanie o możliwość rozliczenia w kosztach imprezy integracyjnej co jakiś czas trafia do którejś z izb skarbowych. Nie może to w żadnym wymiarze dziwić, jako że pracodawcy chętnie urządzają dla pracowników nieformalne spotkanie, a jednocześnie szukają możliwości, by ten spory wydatek nie obciążył za bardzo firmowego budżetu.

A co na to organy podatkowe? Coraz częściej zgadzają się z poglądem, że wydatki poniesione na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników oraz ich rodzin mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Wydatki muszą mieć związek z…

Rozliczenie takiego spotkania w kosztach jest możliwe, o ile ma ono w zamierzeniu:

  • poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez integrację z firmą osób w niej zatrudnionych
  • budowanie zespołu  
  • stworzenie pozytywnej atmosfery pracy
  • ułożenie wzajemnych relacji między pracownikami.

Poprawa relacji w kosztach firmy

Powyższe aspekty mogą w dużej mierze wpłynąć na poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększyć przychody firmy. Jeśli więc przedsiębiorca organizując imprezę integracyjną stawia sobie jeden z powyższych celów, to może wydatek z nią związany ująć w kosztach.

Integracja osób towarzyszących nie będących rodziną nie jest kosztem

Zakwalifikowanie imprezy integracyjnej do kosztów nie zawsze jest możliwe. Takie prawo nie przysługuje, jeśli spotkanie nie ma na celu integracji zespołu i budowania pozytywnych relacji, ale po prostu wspólne przebywanie pracowników ze sobą, bądź tylko konsumpcję.

Urzędnicy sprzeciwiają się też rozliczeniu imprezy integracyjnej w kosztach firmy w części, w jakiej wydatki dotyczą tych osób towarzyszących, które nie są członkami rodzin zatrudnionych.

Chcesz rozliczać koszty spotkań integracyjnych w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.